Demokrat Parti döneminde kırdan kente göç ve kadının çalışma hayatındaki konumu (1950-1960)
Rural-urban migration and the position of women in working life during the Democratic Party period (1950-1960)
- Tez No: 933475
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Cumhuriyet'in ilk dönemlerinden itibaren kırda ve kentte demografik hareketlilik meydana gelmiştir. Yaşanan bu hareketlilik kırsal ve kentsel alanlarda sosyo-ekonomik değişimlerin yaşanmasını da kaçınılmaz kılmıştır. Nitekim Demokrat Parti'nin iktidarda kaldığı zaman zarfınca Türkiye'deki modernleşme ve kentleşmenin önemli adımları atılmıştır. Tarımda yaşanan makineleşmedeki artış, kırsal alanlardaki iş gücünü azaltmış ve kırdan kente göç olgusunu yaratmıştır. Nitekim kırdan kente göç eden aileler içerisinde kadınların da iş gücüne katılımı kadın emeğinin görünürlüğünü arttırmıştır. Bu çalışmada öncelikle Demokrat Parti'nin iktidarda kaldığı süre zarfında yaşanan kırdan kente göç nedenleri ve sonuçlarıyla ele alınmış ve kadınların çalışma hayatındaki konumları üzerinde durulmuştur. Bu araştırma, döneme ait istatistiksel veriler, gazete, dergi ve arşiv belgeleri gibi birincil kaynaklara dayanmaktadır. Demokrat Parti dönemi kadınların çalışma hayatlarındaki konumlarının yeniden bir düzen bulduğu ve kent yaşamının kadınların sosyal ve ekonomik rollerini değiştirdiği bir süreç olarak değerlendirilmiştir. Kırdan kente göçle birlikte kadınların çalışma alanlarında çeşitlilikler yaşanmıştır. Fakat kırdan kente gelenlerin bir kısmının geleneksel rolleri sürdürmesi uyumsuzluklara da yol açmıştır. Bu bağlamda çalışma, kırdan kente göç olgusunun sadece ekonomik olmamakla birlikte aynı zamanda toplumsal ve kültürel bir değişim süreci olduğuna da vurgu yapmaktadır. Çalışmanın amacı Demokrat Parti döneminde yaşanan kırdan kente göç sonucunda Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerdeki değişen çalışma yaşamı içerisinde kadın emeğinin görünür kılınmaya çalışılmasıdır. Çalışmada Demokrat Parti'nin sosyo-ekonomik ve kültürel politikaları ile bu politikaların kadınlar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Hükümet politikalarının iç göçe yansımaları ve bu çerçevede kadınlara etkileri ele alınmış; kırdan kente göçün yol açtığı kültürel ve ekonomik sorunların kadınlar üzerindeki yansımaları incelenmiş, göç olgusunun kadın emeği üzerinde yarattığı değişimler ve kadınların çalışma hayatındaki görünürlükleri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the early years of the Republic, demographic mobility has occurred both in rural and urban areas. This mobility made it inevitable to experience socio-economic changes in rural and urban areas. As a matter of fact, during the time the Democrat Party remained in power, important steps were taken towards modernization and urbanization in Turkey. The increase in mechanization in agriculture reduced the labor force in rural areas and created the phenomenon of rural-urban migration. As a matter of fact, the participation of women in the labor force among families migrating from rural to urban areas increased the visibility of women's labor. This study primarily examines the phenomenon of migration from the countryside to the city during the Democratic Party's rule, focusing on the causes and consequences of this migration and its impact on the position of women in the workforce. The research is based on primary sources such as statistical data, newspapers, magazines, and archival documents from the period. The Democrat Party period is evaluated as a period in which the position of women in working life found a new order and urban life changed the social and economic roles of women. With the migration from rural to urban areas, women's fields of work diversified. However, the continuation of traditional roles by some of the rural-urban migrants has also led to incompatibilities. In this context, the study emphasizes that rural-urban migration is not only an economic phenomenon but also a process of social and cultural change. The study aims to shed light on women's labor in the evolving urban workforce in major cities such as Ankara, Istanbul, and Izmir, which experienced significant rural-to-urban migration during the Democratic Party period. The study examines the socio-economic and cultural policies of the Democratic Party and their impact on women. It discusses the reflections of government policies on internal migration and their effects on women; it also analyzes the cultural and economic issues caused by rural-to-urban migration and their impact on women, emphasizing the changes migration has brought to female labor and the visibility of women in the workforce.