İslâm inancı iktisat ilişkisi
The relationship between Islamic faith and economics
- Tez No: 933486
- Danışmanlar: PROF. DR. CAĞFER KARADAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Günümüzde iktisadi hayat yaygın olarak seküler bir anlayış ile şekillendirilmiştir. Bu anlayışa göre iktisadın öznesi olan insanın bu dünyadaki en önemli gayesi dünyanın zevklerini elde etmesi ve mutlu yaşamasıdır. İktisadın nesnesi olan kaynakların daha geniş anlamda maddenin aidiyeti ve tasarrufu insana bağlanmakta ve insana hizmet ölçüsünce değerli görülmektedir. Ayrıca iktisadi faaliyetlerden elde edilen kazanç da tamamıyla insanın çalışmasının neticesine bağlanmaktadır. Hâlbuki İslâm inancına göre insan bu dünyaya Allah'a kulluk ve ahirete hazırlamak için gönderilmiştir. İnsanın iktisadi faaliyetlerinde kullanmış olduğu kaynakların tamamı dahil bütün evren Allah'ın mülküdür. Mülkün tasarrufu da gerçek manada Allah'a aittir. Ayrıca gerek iktisadi faaliyetler alanında olsun gerekse diğer bütün alanlarda olsun her türlü faaliyetin neticesinde elde edilen sonuç ve kazanç ise Allah'ın bir lütfudur. İslâm inancı perspektifinde iktisadi faaliyetlerin değerlendirildiği ve iktisadi faaliyetlerin temel ögelerinin İslâm inancındaki karşılığının araştırıldığı çalışmamızda yukarıda görüldüğü gibi İslâm inancının öngördüğü bir iktisat düşüncesi ile günümüzde yaygın olarak benimsenmiş seküler iktisat düşüncesinin zihniyet düzeyinde uygunluk arz etmediği görülmektedir. Hâlbuki bütün kâinatın yaratıcısı sahibi ve daim yöneticisi Allah'tır. Mülkte en doğru ve faydalı tasarrufun nasıl olacağını en iyi Allah bilir. Dolayısıyla iktisadın da İslâm inancına göre şekillendirilmesi insanlığı bu hususta hem ahirette mesuliyetten kurtaracak hem de bu dünya hayatında en doğru iktisat sisteminin oluşturulmasına vesile olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, economic life is widely shaped by a secular understanding. According to this understanding, the most important purpose of man, the subject of economics, in this world is to experience the pleasures and happiness of the world. The ownership and saving of resources and matter, which are the objects of economics, are attributed to man and are considered valuable to the extent that they serve man. İn addition, the profit obtained from economic activities is entirely dependent on the result of man's work. However, according to Islamic faith, man has been sent to this world to serve Allah and prepare for the hereafter. The entire universe, including all the resources that man uses in his economic activities, is the property of Allah. And the disposal of property belongs to god in a real sense. In addition, the result and gain obtained as a result of all kinds of activities, whether in the field of economic activities or in all other fields, is a blessing of Allah. In our study, in which economic activities are evaluated in the perspective of Islamic faith and the basic elements of economic activities are investigated in Islamic faith. İt is seen that the idea of an economy envisaged by Islamic faith and the secular economic thought that is widely adopted today are not compatible at the level of mentality. However, Allah is the creator, owner and permanent ruler of the entire universe. Allah knows best how to make the most correct and beneficial disposition of property. Therefore, shaping the economy according to the Islamic faith will both save humanity from liability in the hereafter and will lead to the creation of the most correct economic system in this world life.