Türk solunda İslamcılık tartışmaları: Tarık Zafer Tunaya örneği
Discussions on Islamism in the Turkish left: The case of Tarık Zafer Tunaya
  1. Tez No: 933506
  2. Yazar: AYNUR BEDİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tezimiz, sol düşün yapısına sahip aydınların basın yayın organlarındaki Osmanlı ve Türkiye dönemi İslamcılık fikirlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmuştur. Giriş bölümünde tezimizin taslağı çizilerek sınırları belirlenmiştir. Birinci bölümde, İslamcılık kavramının tanımları ele alınmış; kavramın Osmanlı'dan günümüze kadar tarihsel gelişim süreci incelenerek, sol düşün yapısına sahip aydınların İslamcılık hakkındaki fikirlerine değinilmiştir. İkinci bölümde ise, Osmanlı ve Türkiye'deki sosyal ve siyasi gelişmelerin Tarık Zafer Tunaya'nın düşünce sistemi üzerindeki etkisi incelenerek İslamcılığı yorumlama biçimlerinin izleri takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis aims to examine the ideas of Islamism in the Ottoman and Turkish periods as reflected in the press and media by intellectuals with a leftist ideological perspective. Our study consists of an introduction, two main chapters, and a conclusion. In the introduction, the outline of our thesis is drawn, and its boundaries are defined. The first chapter discusses the definitions of the concept of Islamism and examines its historical development from the Ottoman era to the present, while also addressing the views of leftist intellectuals on Islamism. The second chapter analyzes the impact of social and political developments in the Ottoman Empire and Turkey on the thought system of Tarık Zafer Tunaya, tracing the ways in which he interpreted Islamism.