Modifiye-mohr-coulomb hasar kriterleri kullanılarak DP800 çelik için derin çekme oranının tahmini
Prediction of deep drawing ratio for DP800 steel by using modified-mohr-coulomb damage criteria
  1. Tez No: 933546
  2. Yazar: ELİFNAZ BABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araç üretiminde düşük maliyetli üretim yaparken güvenlik ve çevre düzenlemelerine uyum sağlamak, büyük bir zorluktur. Bu zorlukları aşabilmek için, sac metal şekillendirme endüstrileri, ürünlerinde yaygın olarak ileri düzey yüksek mukavemetli çelikler (AHSS) kullanmaktadır. Ancak, AHSS'lerin mükemmel mukavemet seviyeleri, şekillendirme aşamasında büyük geri yayılma (spring-back) ve kırılma gibi problemler oluşturmakta ve bu da üretim sürecini engellemektedir. Bu noktada, sonlu elemanlar analizi (FEA) uygulamak, tasarım süreçlerinde büyük iyileştirmeler sağlamakta çünkü gerçek şekillendirme sürecinden önce olası şekillendirme hatalarını belirlemeye olanak tanımaktadır. Bu çalışmada, DP800 çeliğinin şekillendirilebilirliği derin çekme deneyleri yapılarak araştırılmıştır. Bu amaçla, çapları kademeli olarak artırılmış bir dizi dairesel sac metal, bir kupa şekline derin çekilmiş ve limit çekme oranı (LDR) belirlenmiştir. Ayrıca, Modifiye Mohr-Coulomb hasar modeli kullanılarak LDR, FEA ile tahmin edilmiştir. DP800'ün LDR'sinin 2,13 olduğu ve uygulanan hasar modelinin, yalnızca %2,35'lik bir hata ile LDR'yi başarıyla tahmin edebildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The demand for low-cost production in vehicle manufacturing while complying with the safety and environmental regulations is an enormous challenge. To comply with these challenges, sheet metal forming industries now extensively use advanced high-strength steels (AHSSs) in their products. However, due to excellent strength levels of AHSSs, problems arising in their forming stage, such as large spring-back and fracture, hinder the manufacturing process. At this stage, implementing finite element analysis (FEA) in the design processes greatly improves manufacturing processes since it allows determining possible forming errors before the actual forming process. In this study, the formability of DP800 steel has been investigated by carrying out deep drawing experiments. For that, a series of circular sheet metals, whose diameters were incrementally increased, have been deep drawn to a cup shape to determine the limiting drawing ratio (LDR). Additionally, Modified Mohr-Coulomb damage model has been utilised to predict the LDR in FEA. It has been found that the LDR of DP800 is 2.13 and the implemented damage model can successfully predict the LDR within only 2.35% error.