Bézier tipli eğrilerin yeni bir sınıfı üzerine
On a new class of bézier type curves
  1. Tez No: 933547
  2. Yazar: DUDU ŞEYMA KUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILMAZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tezin temel amacı, R^2 uzayındaki m. dereceden Bézier tipli eğrilerin Serret-Frenet çatısı ve eğriliğini hesaplamaktır. Bunun için ilk olarak Bézier tipli eğrilere baz teşkil eden Bernstein tipli fonksiyonlar incelenmiştir. Bu fonksiyonların birinci ve ikinci türevleri hesaplanmıştır. Bu türevler yardımıyla Bézier tipli eğrilerin birinci ve ikinci türevleri elde edilmiştir. Elde edilen bu türevler kullanılarak Bézier tipli eğrilerin Serret-Frenet çatısı ve eğriliği hesaplanmıştır. R^2 uzayındaki Bézier tipli eğrilerin Serret-Frenet çatısının ve eğriliğinin, eğrinin başlangıç ve bitiş noktasındaki değerleri incelenmiştir. Ayrıca, ikinci ve üçüncü dereceden Bézier tipli eğrilerin Serret-Frenet çatısı ve eğriliği hesaplanmıştır. Son olarak, ikinci ve üçüncü dereceden Bézier tipli eğriler şekiller ile Serret-Frenet çatıları ve eğrilik değerleriyle örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to calculate the Serret-Frenet frame and the curvature of Bézier type curves of order m in the space R^2. For this, firstly Bernstein type functions which are the basis of Bézier type curves analysed. The first and second derivatives of these functions are calculated. With the help of these derivatives, the first and second derivatives of Bézier type curves are obtained. Using these derivatives, the Serret-Frenet frame and curvature of Bézier type curves are calculated. The values of the Serret-Frenet frame and curvature of Bézier type curves in the space R^2 at the starting and ending points.