Türkiye ahşap levha sanayiinde çalışan mutluluğu üzerine bir araştırma
A study on employee happiness in the Turkish wood panel industry
- Tez No: 933549
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Türkiye ahşap levha sanayisinde çalışan mutluluğunu incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışan mutluluğu, bireylerin iş ortamındaki tatmin düzeylerini, çalışma koşullarına duydukları memnuniyeti ve kurumsal bağlılıklarını içeren çok boyutlu bir kavramdır. Ahşap levha sanayi, Türkiye ekonomisine önemli katkılar sunan ve nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyan bir sektördür. Bu bağlamda, çalışan mutluluğunun sektörde nasıl şekillendiğini anlamak, iş gücü dinamiklerini değerlendirmek ve çalışan memnuniyetini artırmaya yönelik stratejiler geliştirmek önemli hale gelmektedir. Araştırmada, çalışan mutluluğunu ölçmek için Akduman (2021) tarafından geliştirilen“Çalışan Mutluluğu Ölçeği”(ÇMÖ) kullanılmıştır. Türkiye genelinde özel sektöre ait 14 adet ahşap levha üretim tesisinde çalışan 261 kişi üzerinde yapılan anket çalışmasıyla, çalışanların iş ortamlarına, çalışma koşullarına ve işlerine olan bağlılıklarına dair veriler toplanmış, parametrik ve parametrik olmayan testler ile SPSS ortamında istatistik analizleri gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların demografik verileri incelendiğinde, %78.2'sinin erkek, yaş ortalamalarının 37.7 yıl, ve yaklaşık %80'inin lisans ve lisansüstü eğitim seviyesine sahip olduğu görülmüştür. Bulgulara göre sektör çalışanlarının sadece“Çalışma Arkadaşları”ve“Kendini Geliştirme Olanakları”alt boyutlarında mutlu oldukları, diğer alt boyutlar ve Genel Mutluluk Ölçeği açısından“Kararsız”oldukları, erkek çalışanların ''Çalışma Koşulları'' alt boyutundaki mutluluk ölçek değerlerinin kadın çalışanlara göre istatistiki olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu,“çalışma arkadaşları”alt boyutundaki mutluluk puan ortalamasında, beyaz yakalı çalışanlar için (4,03±0,84), mavi yakalı çalışanlara göre (3,66±0,84) daha yüksek olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları, çalışanlara yönelik takdir ve ödüllendirme politikalarının gözden geçirilmesi, çalışma koşullarının cinsiyet farklılıklarına duyarlı hale getirilmesi ve mavi yakalı çalışanların kariyer gelişim fırsatlarının artırılması gibi konulara dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine employee happiness in the Turkish wood panel industry. Employee happiness is a multidimensional concept that encompasses individuals' levels of job satisfaction, their satisfaction with working conditions, and their organizational commitment. The wood panel industry is a sector that significantly contributes to the Turkish economy and requires a skilled workforce. In this context, understanding how employee happiness is shaped within the sector, evaluating workforce dynamics, and developing strategies to enhance employee satisfaction are of great importance. In the study, the“Employee Happiness Scale”(ESS) developed by Akduman (2021) was used to measure employee happiness. With the survey study conducted on 261 people working in 14 private sector wood panel production facilities across Turkey, data on employees' work environment, working conditions and commitment to their jobs were collected and statistical analysis was carried out in SPSS environment with parametric and nonparametric tests. An analysis of the demographic data revealed that 78.2% of the participants were male, the average age was 37.7 years, and approximately 80% held undergraduate or postgraduate degrees. According to the findings, it was observed that sector employees were happy only in the sub-dimensions of“Coworkers”and“Opportunities for Self-Development”, they were“Undecided”in terms of other sub-dimensions and the General Happiness Scale, the happiness scale values of male employees in the sub-dimension of“Working Conditions”were statistically significantly higher than female employees, the mean happiness score in the sub-dimension of“coworkers”was higher for white-collar employees (4.03±0.84) than for blue-collar employees (3.66±0.84) and this difference was statistically significant. The results of the research draw attention to issues such as reviewing employee recognition and reward policies, sensitizing working conditions to gender differences and increasing career development opportunities for blue-collar employees.