Pedasa Akropolisi Dipyrgonu (Bey Kalesi)
The Diypyrgon (Ruler's Castle) on the Acropolis of Pedasa
- Tez No: 933562
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu çalışma, Leleg Yarımadası'nda yer alan Pedasa akropolisinde konumlanan Dipyrgon (Bey Kalesi) olarak adlandırılan yapıyı ele almaktadır. Bir Leleg kenti olarak değerlendirilen Pedasa'nın akropolisinde, ayrı bir iç kale olarak inşa edilen ve girişinde iki büyük kule ile korunan Dipyrgon, çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Dipyrgon, iki kuleli savunma yapıları için kullanılan bir terim olup, daha gelişmiş tetrapyrgon örneklerinin öncü formu olarak değerlendirilmekte ve genellikle yönetici kesimin yaşadığı güvenli iç kaleler olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma, Dipyrgon tipi yapılar üzerine yüzey araştırmaları dışında kapsamlı bir çalışma bulunmaması nedeniyle özgün bir nitelik taşımaktadır. Bunun yanı sıra, literatürde dipyrgon ve tetrapyrgon terimlerinin mimari işlevi ve savunma stratejileri açısından yeterince araştırılmamış olması, bu çalışmanın özgün katkılarından bir diğerini oluşturmaktadır. Ayrıca, Pedasa Dipyrgon'u, kazısı yapılmış ve iyi korunmuş olması bakımından nadir bir örnek teşkil etmektedir. Maussollos Dönemi ve öncesine ait yerel beylerin yaşam alanları hakkında bilgi eksikliği, çalışmanın önemini daha da artırmaktadır. Perslerin Batı Anadolu'ya gelişleriyle birlikte bağımsızlıklarına düşkün Leleg halkının ve yerel beylerin bu saldırılara karşı aldığı savunma önlemleri ve inşa ettikleri yönetici yapıları, dönemin politik ve toplumsal dinamiklerini anlamak açısından kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, çalışmanın temel amacı, Leleg kültürünün savunma mimarisine yaptığı katkıları ve bu katkıların bölgesel mimari üzerindeki etkilerini anlamaktır. Dipyrgon'un yapısal özellikleri, inşa teknikleri ve kullanım amacı, kapsamlı analizler ve karşılaştırmalı değerlendirmeler ile ele alınarak, Leleg savunma mimarisi ve bu kültürün Batı Anadolu'daki özgün konumu ortaya konulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the structure known as the Dipyrgon, located within the acropolis of the Pedasa in the Leleg Peninsula. As a city classified as part of the Leleg culture, the acropolis of Pedasa contains a distinct inner fortress, the Dipyrgon, which was constructed as a separate entity and protected by two prominent towers at its entrance. The term“Dipyrgon”refers to two-towered fortifications, which are considered precursors to the more advanced tetrapyrgon structures. These fortresses were typically designed as secure inner citadels, often serving as residences for the ruling elite. This study holds particular originality due to the lack of comprehensive research on Dipyrgon-type structures beyond surveys. Moreover, the limited exploration of the architectural functions and defensive strategies associated with dipyrgon and tetrapyrgon structures in the existing literature further underscores the unique contribution of this research. Additionally, the Dipyrgon of Pedasa stands out as a rare example, given its well-preserved state and the fact that it has undergone systematic excavation. The scarcity of information about the residential spaces of local rulers from the Maussollos period and earlier amplifies the significance of this study. The arrival of the Persians in Western Anatolia brought new challenges, compelling the fiercely independent Leleg people and their rulers to adopt various defensive measures and construct administrative structures, which are crucial for understanding the political and social dynamics of the period. In this context, the primary aim of this study is to explore the contributions of Leleg culture to defensive architecture and to evaluate their influence on regional architectural practices. By conducting a comprehensive analysis of the structural features, construction techniques, and intended functions of the Dipyrgon, this research seeks to shed light on the defensive architecture of the Leleg people and their unique position in the cultural landscape of Western Anatolia.