Şanlıurfa koşullarında uygun fiğ (vicia sativa l. ) ve tritikale (triticosecale x wittmack) karışımının farklı azot dozlarının verim ve verim değerlerine etkileri
Effects of different nitrogen doses of suitable vetcher and triticale mixture on yield and yield values in şanliurfa conditions
  1. Tez No: 933563
  2. Yazar: VEDAT BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma Şanlıurfa koşullarında, %60 Fiğ (Vicia sativa L. ) ve % 40 Tritikale (Triticosecale x Wittmack) karışım uygulamasında farklı azot dozlarının verim ve verim unsurları üzerindeki etkilerini belirlemek amacı ile yürütülmüştür. Araştırmanın tarla denemesi Harran üniversitesi Osmanbey yerleşkesinde bulunan Ziraat Fakültesi uygulama ve araştırma arazisinde 2022-2023 ekim sezonunda tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü ve kurulmuştur. Araştırma bulgularına göre incelenen özelliklere ait ortalamaların uygulamalar arasında aşağıdaki şekilde değişim gösterdiği tespit edilmiştir: Tritikale bitki boyu 92.73-123.53 cm, fiğ bitki boyu 78.60-100.46 cm, yeşil ot verimi 1690-2681 kg/da, kuru ot verimi 695.76-1200.74 kg/da, Kuru madde verimi 658.39-1159.18 kg/da, Fiğ oranı %25.95 - %58.47 kg/da, Tritikale oranı %41.51 - %74.03, ham protein oranı %15.34-%18.88 ve protein verimi 106.93-215.70 kg/da. Araştırma sonuçlarına göre; %60 Fiğ + % 40 Tritikale karışımında uygulanan azot dozları ile karışımın ot verimi arasında doğrusal bir ilişki olduğu belirlenmiş ve en yüksek ot verimi en yüksek azot dozu uygulaması olan 14 kg/da azot uygulamasından elde edilmiştir. Yapılan ekonomik analizde en yüksek gelirin de yine karışımın 14 kg/da azot dozu uygulanmasından elde elde edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of different nitrogen doses on yield and yield components in the mixture of 60% vetch (Vicia sativa L.) and 40% triticale (Triticosecale x Wittmack) Şanlıurfa ecological conditions. For this reason, a field trial was established according to randomized complete block design with three replications in the research area of Agricultural Faculty of Harran University, Osmanbey Campus, Şanlıurfa, Turkey, with winter sowing during 2022-2023 growing season. According to the research findings, it was determined that the averages of the examined traits showed the following variations among the treatments: Triticale plant height 92.73-123.53 cm, vetch plant height 78.60-100.46 cm, fresh forage yield 1690-2681 kg/da, dry forage yield 695.76-1200.74 kg/da, Dry matter yield is 658.39-1159.18 kg/da, Vetch ratio %25.95 - %58.47 kg/da, Triticale ratio %41.51 - %74.03, crude protein ratio %15.34-%18.88 and protein yield 106.93-215.70 kg/da. According to the research results; It was determined that there was a linear relationship between the applied nitrogen doses and the forage yield of the 60% Vetch + 40% Triticale mixture, and the highest forage yield was obtained from the 14 kg/da nitrogen application, which is the highest nitrogen dose application. In the economic analysis, it was found that the highest income was obtained from the 14 kg/da nitrogen dose application of the mixture.