Pedasa buluntusu pişmiş toprak figürinler
The terracotta figurines found at Pedasa
  1. Tez No: 264282
  2. Yazar: ÖZGÜN (ALPDOĞAN) KASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Pedasa antik kenti, Halikarnassos'un iç kısmında, bugün Konacık olarak anılan semtin Gökçeler mevkiinde kurulmuştur. Kent çok yüksek olmayan bir tepe üzerindedir. Göktepe ve Konacık'ın kuzeyinden başlayarak Pedasa ve Torba Limanı'na kadar yapılan yüzey araştırmasında, kentin Halikarnassos Yarımadası'nın güney kıyısından kuzey kıyısına kadar süren geniş bir territoriuma sahip olduğu görülmüştür.Bu çalışmada, 2001 yılı Pedasa yüzey araştırmasında ve 2007-2008 yılı kazılarında Athena Kutsal Alanı'nda, karakol binasında, yönetici binasında ve Sivriçam Tepesi'ndeki tümülüs mezarda bulunan pişmiş toprak figürinler incelenmiştir. Bu pişmiş toprak eserler arasında kadın ve erkek figürinleri, protomlar, süvari, hayvan figürinleri ve minyatür altar modeli bulunmaktadır.Yapılan araştırmada, figürinlerin stilistik özellikleri ve bu özellikler ile benzer figürinler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Pedasa buluntusu pişmiş toprak figürinler ile benzer eserlerin genellikle Halikarnassos, Rhodos başta olmak üzere Adalar ve Kıta Yunanistan buluntuları arasında olduğu tespit edilmiştir.Pedasa buluntusu pişmiş toprak figürinler üzerinde yapılan stilistik inceleme ve benzer örnekler ile yapılan karşılaştırmalar sonucunda ise, figürinlerin Geometrik Dönem ile Hellenistik Dönem arasında geniş bir zaman dilimine tarihlendikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The antique city of Pedasa was established in the inner parts of Halicarnassus, in the region of what is now known as Gökçeler in the district of Konacık. The city is situated on a moderate hill. A field survey of the area starting from the north of Göktepe and Konacık and extending to Pedasa and the Torba Harbor has shown that the city occupied a wide territory that stretched from the southern to the northern coast of the Halicarnassus Peninsula.In this study, the terracotta figurines which were found in the Sanctuary of Athena, military guard, administrative building and the tumulus tomb on Sivriçam Tepesi (Hill) were examined, that was uncovered Pedasa field survey in 2001 and excavations carried out in 2007-2008. Among these terracotta artifacts, male and female figurines, protomes, horsemen, animal figures and models of miniature altars were found.The research encompasses an assessment of the stylistic characteristics of the figurines along with a comparison with similar figurines. It has been revealed that the pieces of art that show a resemblance to the terracotta figurines of Pedasa were generally found among the artifacts uncovered in Halicarnassus, the surrounding islands, particularly Rhodes, and in Mainland Greece.The stylistic assessment of the terracotta figurines found in Pedasa and other similar examples indicated that they could be dated to a wide timeline ranging from the Geometric Period to the Hellenistic Period.