Santral sinir sistemi enfeksiyonlarında sistemik immün-inflamasyon indeksinin değerlendirilmesi, diğer inflamatuvar belirteçlerle karşılaştırılması
Evaluation of the systemic immune-inflammation index in central nervous system infections and its comparison with other inflammatory markers
- Tez No: 933591
- Danışmanlar: PROF. DR. HURŞİT APA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Menenjit, özellikle çocukluk çağında yüksek morbidite ve mortalite oranlarıyla seyreden, acil tanı ve tedavi gerektiren ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Aşılama programları, kemoprofilaksi uygulamaları ve gelişen tanı-tedavi yöntemlerine rağmen, hızlı progresyon potansiyeli ve kalıcı nörolojik sekellerle sonuçlanabilme riski nedeniyle klinik yönetimde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, sistemik inflamatuar belirteçlerin bakteriyel ve viral menenjiti ayırt etmedeki etkinliğini değerlendirmeyi ve böylece klinik pratikte güvenilir, hızlı ve uygulanabilir bir tanı aracı olup olamayacağını ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kesitsel çalışmada, 1 Ocak 2020 - 31 Aralık 2024 tarihleri arasında çocuk acil serviste menenjit ön tanısı ile değerlendirilerek lomber ponksiyon (LP) yapılan ve beyin omurilik sıvısı (BOS) polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi veya BOS kültürü ile menenjit tanısı doğrulanan 1 ay - 18 yaş aralığındaki hastalar incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen 81 olgu, etiyolojik faktörlere göre bakteriyel ve viral menenjit olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki grupta yer alan hastaların sistemik inflamatuar belirteçleri değerlendirilerek, gruplar arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 81 olgunun 20'si bakteriyel, 61'i viral menenjit tanısı almıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Meningitis is a severe infectious disease that requires urgent diagnosis and treatment, particularly in childhood, due to its high morbidity and mortality rates. Despite vaccination programs, chemoprophylaxis applications, and advances in diagnostic and therapeutic methods, it remains a critical concern in clinical management due to its potential for rapid progression and the risk of permanent neurological sequelae. This study aims to evaluate the effectiveness of systemic inflammatory markers in differentiating bacterial and viral meningitis, thereby determining their potential as reliable, rapid, and practical diagnostic tools in clinical practice. Materials and Methods:This retrospective cross-sectional study included patients aged 1 month to 18 years who were evaluated with a preliminary diagnosis of meningitis in the pediatric emergency department between January 1, 2020, and December 31, 2024. All patients underwent lumbar puncture (LP), and their meningitis diagnoses were confirmed through cerebrospinal fluid (CSF) polymerase chain reaction (PCR) tests or CSF cultures. A total of 81 cases were included in the study and classified into two groups based on etiological factors: bacterial and viral meningitis. Systemic inflammatory markers of patients in both groups were analyzed, and statistical comparisons were made between the groups. Results: Among the 81 cases included in the study, 20 were diagnosed with bacterial meningitis, and 61 with viral meningitis.