Design & development of semi-autonomous street cleaning vehicle
Yarı otonom sokak temizleme aracının tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 933590
  2. Yazar: KHOULOUD SAFA AZOUD.
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, kentsel temizlik sistemlerini geliştirmeye yönelik benzersiz zorlukları hedefleyen iki yenilikçi otomatik temizlik makinesini tanıtmaktadır. İlk yenilik, güneş enerjisini insan emeği ile birleştiren yarı otomatik bir yol yüzeyi temizleme makinesidir. Manuel operasyon ve güneş paneli kullanımının entegrasyonu, özellikle elektriğe erişimin sınırlı olduğu alanlarda çevresel sürdürülebilirliği ve uyum yeteneğini artırmaktadır. Karbon emisyonlarını azaltarak ve operasyonel verimliliği artırarak, bu yaklaşım kentsel temizlik sistemlerini geliştirme potansiyeli taşımaktadır. İkinci yenilik ise gelişmekte olan ülkelerdeki zorlukları ele almak için tasarlanmış çok fonksiyonlu bir yarı otomatik zemin temizleme makinesidir. Bu makine, maliyet engellerini aşmak için kamera, Arduino programlama ve GPS içeren bir otomatik sistem ile donatılmıştır. Düşük enerji tüketimi ve maliyet tasarrufunu vurgulayan bu makine, çeşitli çevresel koşullarda etkili, çok yönlü bir çözüm sunmaktadır. Çalışma, hedef pazarlara uygun belirli parametreler doğrultusunda yarı otomatik sokak temizleme makineleri için pazar örneklemesini içermektedir. Her bir bileşenin ayrıntılı çizimlerinin ve açıklamalarının oluşturulmasının yanı sıra, güneş panelini tasarlamak için matematiksel denklemler kullanılmakta ve makinenin çalışma ortamına uygun motorun optimizasyonu yapılmaktadır. SOLIDWORKS yazılımı, makinelerin hassasiyet ve işlevsel performansını sağlamak amacıyla kapsamlı kalıp tasarımlarını gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca, tasarımları test etmek ve doğrulamak amacıyla SOLIDWORKS içinde simülasyon yapılmakta, böylece çeşitli koşullarda optimum performans sağlanmaktadır. Bu süreç, makinenin verimliliğini, güvenliğini ve genel işlevselliğini değerlendirmeye yardımcı olmaktadır. Bu yenilikler, enerji verimliliği ve maliyet etkinliği sağlayan gelişmiş temizlik çözümleri sunarak kentsel temizlikte sürdürülebilirliğe katkıda bulunmaktadır. Güneş enerjisinin entegrasyonu, çeşitli temizlik yetenekleri ve titiz tasarım ve analiz çalışmaları ile bu tez, kentsel temizlik sistemlerinde önemli bir adımı temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces two pioneering innovations in automated cleaning machines, each targeting unique challenges to enhance urban sanitation systems. The first innovation presents a semi-automatic road surface cleaning machine that combines human labor with solar energy. This integration of manual operation and solar panel utilization enhances environmental sustainability and adaptability, particularly in areas with limited access to electricity. By reducing carbon emissions and improving operational efficiency, this approach shows promise for advancing urban sanitation systems. The second innovation is a multifunctional semi-automatic floor-cleaning machine designed to address challenges in developing countries. This machine features an automatic system comprising a camera, Arduino programming, and GPS, enabling autonomous operation to overcome cost barriers prevalent in these regions. Emphasizing low energy consumption and cost savings, the machine offers a versatile solution effective in various environmental conditions. The study involves market sampling for Semi-automatic Street cleaning machines with specific parameters to meet the needs of target markets. It includes creating detailed drawings and explanations for each component, employing mathematical equations to design the solar panel, and optimizing the machine's motor considering the specific operating environment. SOLIDWORKS software is utilized to execute comprehensive die designs for the machines, ensuring precision and functional performance. Furthermore, simulation within SOLIDWORKS is employed to test and validate the designs, ensuring optimal performance across diverse conditions. This process aids in evaluating the machine's efficiency, safety, and overall functionality. These innovations contribute to sustainable urban sanitation by providing advanced cleaning solutions that are energy-efficient and cost-effective, particularly in developing regions. By integrating solar energy, diverse cleaning capabilities, and meticulous design and analysis, this thesis represents a significant step forward in urban sanitation.