20. yüzyıl müziği bestecilerinden Witold Lutosławski'nin 'Dans ve Prelüdler' adlı eserinin biçim, çok seslilik ve ritim analizi
20th century composer Witold Lutosławski's formal, polyphonic and rythmic analysis of 'Dance Preludes'
- Tez No: 933594
- Danışmanlar: DOÇ. EBRU MİNE SONAKIN ÇELİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Polonyalı 20. yüzyıl bestecisi Witold Lutosławski'nin müzikal dünyasını incelemeyi ve onun eserlerinin Polonya müziği ile çağdaş müzik arasındaki bağlantılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Lutosławski, Polonya'nın zengin müzik geleneğini yenilikçi bir perspektifle ele alarak yalnızca ulusal bir figür olmaktan çıkmış, evrensel müzik sahnesinde derin izler bırakmıştır. Çalışmada, Lutosławski'nin yaşamı ve eserleri, tarihsel ve estetik bağlamda analiz edilmiştir. Bestecinin Polonya Halk Danslarından etkilenimleri incelenmiş ve bu unsurların eserlerinde nasıl dönüştüğüne dair detaylı bir analiz yapılmıştır. Özellikle Dans ve Prelüdler adlı eser, halk müziğinden beslenen son çalışması olarak, Lutosławski'nin erken dönem stilinin bir özeti niteliğinde değerlendirilmiştir. Ayrıca, poliritim ve polimetre gibi teknik unsurların eserlerdeki kullanım biçimleri, bestecinin yenilikçi müzik diliyle ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın yöntem kısmında, besteci ve eserleriyle ilgili literatür taraması yapılmış ve eserin biçim, ritim ve çok seslilik analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma, savaş sonrası Polonya'daki sanatsal ve politik gelişmelerin bestecinin müzikal anlayışı üzerindeki etkilerini de ele alarak, tarihsel ve analitik bir bakış açısı sunmaktadır. Bu çalışma, Witold Lutosławski'nin müzikal mirasının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı ve Polonya müziği ile çağdaş müzik arasındaki bağları keşfetmek isteyen araştırmacılar için bir kaynak oluşturmayı hedeflemektedir. ANAHTAR KELİMELER: Witold Lutosławski, Polonya Dansları, Poliritim, Polimetre, Prelüd, II. Dünya Savaşı, Çağdaş Müzik, Polonya Müziği, Müzikal Analiz, Ulusal Müzik Gelenekleri, Klarnet, Piyano, Orkestra, 20. yüzyıl.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the musical world of Witold Lutosławski, a Polish composer of the 20th century, and to uncover the connections between his works, Polish music, and contemporary music. Lutosławski transcended being merely a national figure by approaching Poland's rich musical tradition with an innovative perspective, leaving a profound mark on the global music scene. The study analyzes Lutosławski's life and works in historical and aesthetic contexts. It examines the composer's inspirations from Polish folk dances and provides a detailed analysis of how these elements were transformed in his compositions. Particularly, the work Dance Preludes, regarded as the composer's final piece drawing from folk music, is evaluated as a summary of Lutosławski's early style. Additionally, technical elements such as the use of polyrhythm and polymeter in his works are associated with his innovative musical language. In the methodology section, a literature review on the composer and his works was conducted, and an analysis of form, rhythm, and polyphony in the compositions was carried out. The study also offers a historical and analytical perspective by addressing the impact of post-war artistic and political developments in Poland on the composer's musical understanding. This work aims to contribute to a better understanding of Witold Lutosławski's musical legacy and to serve as a resource for researchers seeking to explore the connections between Polish music and contemporary music.