A critical reading of the history of humanitarian aid:Governmentality, compassion, and the persistence of power
İnsani yardımın tarihinin eleştirel bir okuması:Yönetimsellik, merhamet ve iktidarın sürekliliği
- Tez No: 933600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR BİRLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
This dissertation aims to provide a critical reading of humanitarian aid from its modern inception to the present, examining it through the lens of Foucauldian governmentality and framing it as“government of humanity.”The thesis explores how humanitarianism has influenced the definition of crises as humanitarian crises, determined the recipients of aid, and shaped response mechanisms, all within the context of power relations. It examines distinct historical periods from the eighteenth to the twenty-first century, highlighting both transformations and continuities in humanitarianism. Each chapter outlines the key characteristics of its respective period and critiques specific examples of humanitarian aid. This includes but not limited to missionary activities in the nineteenth century, the Red Cross's responses in Europe during the interwar period, African famines during the Cold War, and the twenty-first-century refugee crisis, all reflecting the prevailing power dynamics of their times. The discourse of compassion in humanitarian aid remains a consistent theme, however, the expression of compassion and the forms of power it utilizes evolve over time, including pastoral power, biopolitics, and neoliberalism. Despite these variations, power relations have always been a fundamental and consistent aspect of humanitarianism throughout its history.
Özet (Çeviri)
Bu tez, insani yardımın modern anlamda ortaya çıkışından günümüze kadar uzanan sürecini eleştirel bir yaklaşımla değerlendirerek, onu Foucault'nun yönetimsellik kavramı çerçevesinde“insanlığın yönetimselliği”olarak ele almaktadır. Çalışma, insani yardımın krizleri nasıl insani kriz olarak tanımladığı, kime yardım edileceğini nasıl belirlediği ve bu krizlere yönelik müdahale mekanizmalarını nasıl şekillendirdiği sorularına, iktidar ilişkileri bağlamında yanıt aramaktadır. Tez, on sekizinci yüzyıldan yirmi birinci yüzyıla kadar insani yardımın geçirdiği dönüşümleri ve süreklilik gösteren yönlerini farklı tarihsel dönemler üzerinden ele almaktadır. Her bölüm, ele alınan dönemin temel özelliklerini ortaya koyarak o dönemin insani yardım pratiklerini eleştirel bir şekilde incelemektedir. Bu bağlamda, on dokuzuncu yüzyıldaki misyoner faaliyetleri, iki savaş arası dönemde Kızılhaç'ın Avrupa'daki müdahaleleri, Soğuk Savaş sırasında Afrika'daki kıtlıklar ve yirmi birinci yüzyıldaki mülteci krizi gibi örnekler üzerinden her dönemin baskın iktidar dinamikleri analiz edilmektedir. İnsani yardım söyleminde merhamet kavramı tüm dönemlerde varlığını korusa da merhametin nasıl ifade edildiği ve hangi iktidar mekanizmalarıyla iç içe geçtiği zamanla değişmektedir. Pastoral iktidar, biyopolitika ve neoliberalizm gibi vii farklı iktidar biçimleri, insani yardımın işleyişinde belirleyici olmuştur. Ancak tüm bu değişimlere rağmen, insani yardım tarih boyunca iktidar ilişkileriyle şekillenen ve süreklilik gösteren bir alan olmaya devam etmiştir.