Enhancing Gazi University preparatory school learners capacity of critical thinking via the reading skills
Gazi Üniversitesi öğrencilerinin, eleştirsel düşünme kapasitelerinin okuma becerileri aracılığıyla geliştirilmesi
  1. Tez No: 133895
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÖZGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURGUN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Tezin girişinde Teşekkür, içindekiler, Tablolar Listesi, Figürler Listesi, Özet bölümleri yer almaktadır. Bölüm 1'de, çalışmanın giriş bölümü sunulmaktadır. 1.1'de çalışmanın temeli, 1.2'de problem, 1.3'de çalışmanın amacı, 1.4'de çalışmanın alanı, 1.5'de metodu sunulmaktadır. Bölüm 2'de daha önce yapılmış olan araştırma konusuna 2.1 problem çözümü ve eleştirisel düşünce fikrinin kısa bir tarihçesini sunmaktadır. 2.1.1 iyi düşünebilen birey; eleştirisel düşüncenin öğretimi yer almaktadır. 2.1.2 Felsefeciler ile biliş bilim psikologlarının eleştirisel düşünce tanımlarını karşılaştırmalı olarak içermektedir. 2.2 Eleştirisel düşünce ve problem çözümü tanımları arasındaki benzerlikler ve farklılıkları sunmaktadır. 2.3 Geriye bakış; eleştirisel düşüncenin özet olarak geçmişini sunmaktadır. 2.4 Eleştirisel düşüncenin bilişsel yönü ile ilgilenmektedir. 2.4.1 Problem çözümü olarak eleştirisel düşünceye ilişkin bir ipucu : l-D-E-A-L Döngüyü aktarır. 2.4.2 Problem çözümünde bilgi süreci yaklaşımını içermektedir. 2.4.3 Problem çözümü komutlarında yüksek-biliş becerileri ve ona ilişkin bölümlerin önemi sunulmaktadır. 2.5 Eleştirisel düşünce ve soru sorma becerilerini : Sokrates'te soru sorma ele almaktadır. 2.6 Genel olarak eleştirisel düşünce ve okuma arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ele alınmaktadır. 2.6.1 Uyum ve ikilem ; eleştirisel düşünce ve okuma arasındaki benzerlikler ve farklılıklar 2.6.2 okuma parçası analizinde kullanılan başlıca stratejileri sunulmaktadır. Bölüm 3'te araştırma sunulmaktadır. 3.1 araştırmanın amacını, 3.2 araştırmanın metodunu içermektedir. 3.3 araştırmada yer alan deneklerden söz etmektedir. 3.4 araştırma işlemi 3.4.1 araştırma desenini, 3.4.2 90deneklerin ölçütlerini, seçimini ve ölçümleri ile ilgili bilgi vermektedir. 3.4.3 araştırma aktiviteleri ile ilgili bilgi vermektedir. 3.5 araştırmanın bulgularını istatistiksel betimlemeler ve ölçümlerle sunmaktadır. 3.5.1 araştırma sonuçlarını istatistiksel betimleme ve ölçümler sunulmaktadır. Bölüm 4 aktivite önerilerini içermektedir. 4.1 'Bir biliş haritası' : Eurovision - 2003, 4.2 'Harry Potter Kitapları' na ilişkin bir aktivite, 4.3 on-line bir okuma parçası : 'Hubble Uzay Teleskopu' aynı zamanda ekler bölümünde yer almaktadır. Bölüm 5, araştırmanın sonucunu içermektedir. 5.1 araştırmanın özeti, 5.2 tartışma ve öneriler ve ileride yapılacak olan araştırmalara ilişkin öngörüleri sunmaktadır. Son olarak, bibliografya ve ekler (5 adet ek) içindekiler bölümde yer almaktadır. 91
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the introductory pages of the thesis, the Acknowledgment, Content, List of Tables, List of Figures are presented. In Chapter 1, the background of the present study is presented. In 1.1, the background of the study. In 1.2 the problem of the study; in 1.3 the aim of the study; in 1.4 the scope of the study; and in 1.5 the method of the study is presented. In Chapter 2 the review of the studies which have been carried out previously on the subject history of the study is given. 2.1 presents problem- solving and critical thinking. 2.1.1 comprises being a good thinker ; Teaching Critical Taught. 2.1.2 includes the comparative definitions by philosophers and of critical thinking cognitive psychologists. 2.2 exhibits the similarities and differences between critical thinking and problem solving. 2.3 is concerned with the history of critical thinking. 2.4 deals with the cognitive domain of thinking. 2.4.1 gives the clue of critical thinking as problem solving: The l-D-E-A-L cycle. 2.4.2 includes the information processing approach. 2.4.3 presents the importance of the meta-cognitive skills and its components. 2.5 deals with the critical thinking and the questioning skills; The Socratic Questioning. 2.6 generally deals with the definition of critical thinking and reading. 2.6.1 introduces the harmony and the dilemma; the differences between critical thinking and problem solving. 2.6.2 presents the basic strategies used for analysing and reading a Critical Reading Test. In chapter 3 the research is presented. 3.1 includes the aim of the research. 3.2 includes the method of the study. 3.3 gives the information about subjects participating in the study. 3.4 includes the treatment part ofthe research. 3.4.1 defines the design of the research. 3.4.2 gives information about the size, selection and measurement of subjects. 3.5 is interested in the findings of the research as in descriptive statistics and measurements. 3.5.1 deals with the results of the study as in descriptive and statistical measurements. Chapter 4 includes suggested activities 4.1 presents a cognitive map activity. The Eurovision Song Contest'. 4.2 is based on 'Harry Potter' books. 4.3 includes an activity based an on online reading text. The Hubble Space Telescope'. Chapter 5 includes the conclusion part of the study. 5.1 presents the summary of the study. 5.2 presents the suggestions, discussions and also pre-assumptions to further studies. The final two sections introduce the bibliography, The Turkish translation of the 'Abstract' and also the 'Appendices' in five items.