Mavi yaka çalışanlarının siberkondri ve gıda neofobisi düzeylerinin makro, mikro besin öğesi alımı ve antropometrik ölçümlerle ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between blue-collar workers' levels of cyberchondria and food neofobia with macro and micro nutrient intake and anthropometric measurements
- Tez No: 933609
- Danışmanlar: DR. TUĞÇE AYTULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın amacı mavi yaka çalışanlarının siberkondri ve gıda neofobisi düzeylerinin makro, mikro besin öğesi alımı ve antropometrik ölçümlerle ilişkisini incelemektir. Çalışma kesitsel ve gözlemsel olarak tasarlanmıştır. Araştırmaya 201 katılımcı dahil edilmiştir. Veriler için Besin Tüketim Sıklığı Anketi, Gıda Neofobisi Ölçeği (GNÖ), Siberkondri Ciddiyeti Ölçeği(SCÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between blue-collar workers' levels of cyberchondria and food neophobia with their intake of macro- and micronutrients and anthropometric measurements. The study was designed as cross-sectional and observational. A total of 201 participants were included in the research. Data collection tools included the Food Frequency Questionnaire, Food Neophobia Scale(FNS), and Cyberchondria Severity Scale(CSS).