Fen bilgisi öğretmen adaylarının çok kültürlülüğe dair görüşlerinin karma araştırma yöntemiyle incelenmesi
Examination of pre-service science teachers' views on multiculturalism with mixed research method
- Tez No: 933608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çok kültürlülük unsurlarına dayalı eğitim; toplumlarda bireylerin empati ve kritik düşünme gibi üst düzey düşünme becerilerini geliştirerek öğrenme-öğretme süreçlerinde bireysel farklılıkları bir zenginlik olarak kabul edip bunu farklı disiplinlerdeki öğretim programlarına yansıtır. Bu araştırmanın amacı, fen eğitiminde çok kültürlülük ile ilgili bir bakış açısı geliştirmek için fen eğitiminin farklı bileşenlerinde çok kültürlülük unsurlarının ne ölçüde yer aldığını açığa çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda fen bilgisi öğretim programı, ders kitapları üzerinde çalışılmış ve fen bilgisi öğretmen adaylarının çok kültürlülük algıları belirlenmiştir. Bu çalışmada nicel ve nitel veri toplama ve analiz tekniklerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Hacettepe Üniversitesi ve Harran Üniversitesinde öğrenim gören 356 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada fen öğretmen adaylarının çok kültürlülük algılarını belirlemek için Ayaz (2016) hazırladığı Çok Kültürlülük Algı Ölçeği ve yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde normal dağılım sayıltısı sağlanamadığı için Sperman Brown, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis gibi non parametrik testler; nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda fen öğretmen adaylarının çok kültürlülük algılarıyla cinsiyet, sınıf, yaş değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı, YKS puanları arasında zıt yönlü bir ilişki ve üniversite, yaşanılan bölge ve ırk-etnisite değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fen Bilgisi Öğretim Programları ve ders kitaplarında geçen çok kültürlülük unsurları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education based on multiculturalism elements develops high-level thinking skills such as empathy, critical thinking of individuals in societies, accepts individual differences as a richness in learning-teaching processes and reflects this to curricula in different disciplines. The aim of this study is to reveal the extent to which multiculturalism elements are included in different components of science education to develop a perspective on multiculturalism in science education. For this purpose, the science curriculum, textbooks were studied, the multiculturalism perceptions of pre-service science teachers were determined. In this study, mixed method was used in which quantitative, qualitative data collection, analysis techniques were used together. The sample of the study consisted of 356 pre-service science teachers studying at Hacettepe, Harran University. In the study, the Multiculturalism Perception Scale prepared by Ayaz (2016) and a semi-structured interview form were used to determine the multiculturalism perceptions of pre-service science teachers. In the analysis of quantitative data, nonparametric tests such as Sperman Brown, Mann Whitney U and Kruskal Wallis were used since the assumption of normal distribution was not met; descriptive analysis, content analysis techniques were used in the analysis of qualitative data. As a result of the study, it was concluded that there was no significant relationship between pre-service science teachers' perceptions of multiculturalism and the variables of gender, class, age; there was an opposite relationship between their YKS scores; and there was a significant relationship between the variables of university, region of residence, race-ethnicity. Multiculturalism elements in science curricula and extbooks were revealed.