Abdullah Şaîk'in çocuklar için yazdığı eserleri üzerine bir inceleme
A review on Abdullah Shaik's works written for children
- Tez No: 933626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ROVSHAN MAMMADOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Azerbaycan edebiyatı; tür, konu ve yazarla bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Asırlardır süregelen edebî gelenek içerisinde çocuk edebiyatının da önemli bir yeri bulunmaktadır. Azerbaycan edebiyatında çocuk edebiyatı üzerine çeşitli yazarlar tarafından eserler verilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı Azerbaycan çocuk edebiyatı yazarlarından biri olan Abdullah Şaîk'in eserlerini çocuk edebiyatına katkıda bulunduğu değerler açısından incelemektir. Bu amaca yönelik olarak gerçekleştirilen çalışma; özet, ön söz, dört bölüm ve kaynakçadan oluşmaktadır. Bu çalışmada ünlü düşünür, öğretmen, ders kitapları yazarı ve kıymetli bir düşünür olan Abdullah Şaîk'in çocuklar ve gençler için yazdığı eserler üzerine farklı bir inceleme yaparak çocuk edebiyatının gelişimine, gelecek nesillerin bu tür eserlerle büyüyüp, milli-manevi değerlere sahip bir kişilik olarak vatanına ve milletine layık bir şahsiyyet gibi yetişmesine katkıda bulunmaktır. Çalışmada, Şaîk hakkında basılmış bibliyografyalardan, Abdullah Şaîk'in oğlu Prof. Dr. Kemal Talıbzade tarafından derlenmiş“Abdulla Şaîk Seçilmiş Eserleri”isimli üç ciltlik kitabından, yazarın talebeleri, dostları, ünlü yazar, düşünür, aydınlar tarafından Şaîk hakkında“Eğer Şaîk Olmasaydı”isimli makaleler, hatıralar toplusundan, ev müzesinde bulunan örneklerden ve diğer bir çok eserlerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan literature has a rich structure in terms of genre, subject, and authors. Within the centuries-old literary tradition, children's literature holds a significant place. Various authors have contributed to children's literature in Azerbaijan literature. The primary aim of this study is to examine the works of Abdullah Shaig, one of the prominent authors of Azerbaijan children's literature, in terms of the values they contribute to children's literature.This study, conducted with this objective in mind, consists of a summary, a preface, four chapters, and a bibliography. Through a unique analysis of the works written by Abdullah Shaig a renowned thinker, teacher, textbook author, and esteemed intellectual for children and young readers, this study aims to contribute to the development of children's literature. Additionally, it seeks to ensure that future generations grow up with such works and develop into individuals who embody national and moral values, becoming worthy citizens of their homeland and nation. The study utilizes bibliographies published about Shaig, the three-volume book Abdulla Shaig: Selected Works compiled by his son, Prof. Dr. Kemal Talibzade, as well as articles, memoirs, and collections titled If Shaig Had Not Existed, written by his students, friends, renowned writers, intellectuals, and thinkers. Additionally, examples from his home museum and various other works have been referenced.