Evaluating environmental burdens and resource consumption in the olive oil industry by using LCA methodology
Yaşam döngüsü analizi yöntemiyle zeytinyağı endüstrisinde çevresel yüklerin ve kaynak tüketiminin değerlendirilmesi
- Tez No: 933638
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ziraat, Çevre Mühendisliği, Science and Technology, Agriculture, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye, önde gelen zeytinyağı üreticisi olan bir ülke olması sebebiyle zeytinyağı üretiminin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi önemlidir. Bu çalışmada, Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) metodolojisi kullanılarak zeytinyağı üretiminin çevresel etkileri“beşikten kapıya”yaklaşımıyla kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Aynı zamanda, iki ve üç fazlı ekstraksiyon teknolojilerinin çevresel performanslarını karşılaştırmış, üretimdeki gübrelemenin önemini değerlendirmiş, atık yönetimindeki temiz enerji kullanımının çevresel etkilerini ele almış ve çalışma Türkiye'nin 2030 İklim Değişikliği ve 2053 Net Sıfır Emisyon hedefleriyle ilişkilendirmiştir. Çalışmada aynı zamanda, tarımsal süreç AB Yeşil Mutabakatı çerçevesindeki“Çiftlikten Çatala Stratejisi”stratejisine dayandırarak analiz edilmiştir. Ek olarak, atık yönetimi süreçleri ve enerji geri kazanımı süreçleri değerlendirilmiştir. Bu analizler, sürdürülebilir tarım uygulamalarının sızma zeytinyağı üretimine potansiyel katkılarını ve zeytinyağı üretiminin çevresel performansını artırmak için yapılacak önemli adımları vurgulamayı amaçlamaktadır. YDD çalışmasının sonuçları, küresel ısınma potansiyeli, abiyotik tükenme, ötrifikasyon ve sucul ekotoksisiteye olan çevresel etkileri incelenmiştir. Çalışmada, tarım, sızma zeytinyağı üretimi ve atık yönetimi aşamaları değerlendirilmiş olup en yüksek çevresel etkiye sahip olan aşamalar analiz edimiştir. Analiz sonuçları, tarım aşamasının çevresel etkilerin en yüksek olduğu süreç olduğunu, elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının artırılmasının 1 kg paketlenmemiş sızma zeytinyağı üretiminin çevresel performansını iyileştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, 2 fazlı ekstraksiyon yönteminin çevresel açıdan daha avantajlı sonuçlar verdiği, atık yönetimi süreçlerinde enerji geri kazanımının önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Farklı senaryolardaan elde edilen bulgular, zeytinyağı üretimi ile ilişkili negatif çevresel etkilerin azaltılması için temiz enerji sistemlerine yönelik ve iyileştirilmiş tarımsal uygulamaların benimsenmesinin ve endüstriyel optimizasyonların gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye is one of the major worldwide olive oil producers; thus, it is substantial to examine and evaluate the environmental impacts of its production. In this study, virgin olive oil production in Türkiye is extensively evaluated concerning its environmental impacts utilizing the life cycle assessment methodology with cradle-to-gate approach. Additionally, the environmental performance of two and three-phase extraction technologies was compared, the importance of fertilization in raw material extraction stage was assessed, the environmental impacts of valorization of waste were discussed, and the study was related to Türkiye's 2030 Climate Change and 2053 Net Zero Targets. Additionally, the impact of the use of chemicals in olive orchards is comprehensively analyzed, referencing The EU Green Deal Farm to Fork Strategy .These analyses are intended to emphasize the potential contribution of sustainable agriculture to virgin olive oil production and its environmental performance. The outcomes of the study are examined: global warming potential, abiotic depletion , eutrophication potential, and marine aquatic ecotoxicity potential impact categories. The analysis showed that the agricultural activities had the highest environmental impacts, and increasing the share of renewable energy sources in electricity generation improved the environmental performance of producing 1 kg of unpacked virgin olive oil. Furthermore, the two-phase extraction method showed more environmentally favorable results, and waste valorization processes proved crucial. Additionally, it becomes evident that Türkiye's VOO production holds an important position in terms of environmental impacts. The study emphasize the necessity of adopting cleaner energy resources, improved agricultural practices, and optimizing industrial processes.