Plasenta akreata spektrum bozukluklarında postpartum hemoraji yönetiminde bakri balon uygulamasının etkinliği
Efficacy of bakri balloon tamponade in the management of postpartum haemorrhage in placenta acreata spectrum disorders
  1. Tez No: 933637
  2. Yazar: SÜMEYYE KARADAVUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP ATAKAN AL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Plasenta akreata spektrum bozukluklarında postpartum hemoraji yönetiminde bakri balon uygulamasının etkinliği Amaç: Son 50 yılda sezeryan cerrahisinin artması ile birlikte, postpartum hemorajinin (PPH) önde gelen nedenlerinden olan plasenta akreata spektrum (PAS) bozukluklarının sıklığı 60 kat artmıştır. PAS bozukluklarında PPH yönetiminde 2.basamak tedavi halen zorlu ve tartışmalıdır. Bu çalışmada PAS bozukluklarında PPH yönetiminde bakri balon tamponadı (BBT) uygulamasının etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010-Eylül 2024 tarihleri arasında kliniğimizde takip edilen, PAS tanısı konulmuş ve PPH yönetiminde BBT uygulanan hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Demografik, klinik ve laboratuvar verilerinin yanı sıra, peripartum yönetim, tedavi yöntemleri ve bunların maternal ve yenidoğan sonuçlarına ait veriler kaydedildi. Hastalar BBT uygulaması sonrasında kanama kontrolü sağlanan ve kanama kontrolü sağlanamayıp histerektomi yapılanlar şeklinde 2 gruba ayrıldı ve karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya PAS tanısı almış 131 gebeden BBT uygulanan 71'i dahil edildi. Hastaların yaşlarının ortalaması 31±6, gravida ortancası 4 (2-8), parite ortancası 3 (1-7) idi. Hastaların tümünde uterus cerrahisi öyküsü mevcuttu ve birisi dışında tümü sezaryendi. Hastaların 63 (%88.7)'ünde plasenta previa mevcut olup 48 (% 67.6)'i previa totalis idi. 65 (%91,5) hastaya sezaryen öncesi plasenta akreata teşhisi konulmuştu. Toplamda 41 (%57.7) hastada BBT uygulaması başarılı olmuş ve kanama kontrolü sağlanmış, 30 (%42.3) hastada ise BBT ile kanama kontrol altına alınamamış ve histerektomi yapılmıştı. İntraoperatif 6 (%8.5) hastada mesane yaralanmasının, 1 (%1.4) hastada üreter yaralanmasının olduğu tespit edildi. Hastaların tahmini ortalama kan kaybı 3235±1611 ml idi.
Özet (Çeviri)
Efficacy of bakri balloon tamponade in the management of postpartum haemorrhage in placenta acreata spectrum disorders Background: In the last 50 years, the frequency of placenta acreata spectrum (PAS) disorders, a leading cause of postpartum haemorrhage (PPH), has increased 60-fold with the increase in caesarean section surgery. Second-line treatment in the management of PPH in PAS disorders is still challenging and controversial. In this study, we aimed to investigate the efficacy of bacri balloon tamponade (BBT) in the management of PPH in PAS disorders. Materials and Methods: Data of patients who were followed in our clinic between January 2010 and September 2024, diagnosed with PAS and underwent BBT in the management of PPH were retrospectively examined. Besides demographic, clinical and laboratory data, data on peripartum management, treatment methods and their maternal and neonatal outcomes were recorded. Patients were divided into 2 groups as those who had bleeding control after BBT and those who underwent hysterectomy after bleeding control could not be achieved and compared. Results: The study included 71 of 131 pregnant women diagnosed with PAS who underwent BBT. The mean age of the patients was 31±6, the median gravida was 4 (2-8), and the median parity was 3 (1-7). All patients had a history of uterine surgery and all except one had a cesarean section. Placenta previa was present in 63 (88.7%) of the patients and 48 (67.6%) were previa totalis. Placenta accreta was diagnosed in 65 (91.5%) patients before cesarean section. BBT was successful in 41 (57.7%) patients and bleeding was controlled, while bleeding could not be controlled with BBT in 30 (42.3%) patients and hysterectomy was performed. Intraoperative bladder injury was detected in 6 (8.5%) patients and ureter injury in 1 (1.4%) patient. The estimated mean blood loss was 3235±1611 ml.