Dar aort kökü olan hastalarda yapılan aort kapak replasmanında kullanılan protez kapakların karşılaştırılması
Comparison of prosthetic valves used in aortic valve replacement for patients with a narrow aortic root
  1. Tez No: 933639
  2. Yazar: SALİH ANIL BOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Dar aort kökü (DAK) olan hastalarda aort kapak replasmanı (AVR), protez-hasta uyumsuzluğu (PPM) ve kötü postoperatif hemodinamik performans riskleri nedeniyle zorludur. Bu çalışma, DAK hastalarında sütürsüz biyoprotezler ve mekanik protezlerin perioperatif ve erken postoperatif sonuçlarını karşılaştırarak klinik sonuçları iyileştirmek için en uygun yaklaşımları belirlemeyi amaçlamaktadır. Yöntemler: Ocak 2018 - Haziran 2024 tarihleri arasında kliniğimizde aort darlığı nedeniyle AVR uygulanan toplam 98 hasta taranmıştır. Bunlardan aort kökü genişletmesi yapılmayan 32 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar, sütürsüz biyoprotez (18 hasta) ve mekanik protez (14 hasta) gruplarına ayrılmıştır. Kross klemp süresi, kardiyopulmoner bypass süresi ve postoperatif hemodinamik parametreler gibi değişkenler gruplar arasında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Aortic valve replacement (AVR) in patients with a narrow aortic root (NAR) poses challenges due to the risks of patient-prosthesis mismatch (PPM) and poor postoperative hemodynamic performance. This study aims to compare perioperative and early postoperative outcomes of sutureless bioprostheses and mechanical prostheses in patients with NAR, identifying optimal approaches to improve clinical outcomes. Methods: Between January 2018 and June 2024, a total of 98 patients undergoing AVR for aortic stenosis in our clinic were screened. Of these, 32 patients without root enlargement were included in the study. Patients were divided into two groups: sutureless bioprosthesis (18 patients) and mechanical prosthesis (14 patients). Variables such as cross-clamp time, cardiopulmonary bypass time, and postoperative hemodynamic parameters were compared between groups.