Optimization of sales forecasting with metaheuristic approach: A model proposal
Metasezgisel yöntem satış tahmini optimizasyonu: Model önerisi
- Tez No: 933697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Değişken piyasalarda, satış tahminlerinin hassas bir şekilde yapılması, etkili organizasyonel karar alma süreçleri için kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, özellikle Filistin'deki süregelen çatışma gibi dış sosyo-politik faktörlerden etkilenen bir Türk şirketi bağlamında, satış tahmin doğruluğunu artırma zorluğunu ele almaktadır. Naif Tahmin, Ağırlıklı Hareketli Ortalamalar, Üstel Ağırlıklı Ortalamalar, Kuadratik Modeller ve Çoklu Doğrusal Regresyon gibi geleneksel tahmin yöntemleri yaygın olarak kullanılmakla birlikte, ani piyasa bozulmaları karşısında genellikle doğruluklarını korumakta zorlanırlar. Bu sınırlamalar, daha uyarlanabilir ve dayanıklı tahmin modellerine olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu sorunu çözmek amacıyla, araştırma, performansı artırmak için geleneksel tahmin modellerini meta-sezgisel optimizasyon teknikleriyle, özellikle Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO) ile entegre etmektedir. Çalışma, Ortalama Kare Hata (MSE) ve Kök Ortalama Kare Hata (RMSE) değerlerini en aza indirerek, hem satış tahminlerinin doğruluğunu hem de dayanıklılığını geliştirmeye odaklanmaktadır. Tarihsel satış verilerinin analizi yoluyla, bu entegre modellerin öngörü yetenekleri, özellikle sosyo-politik faktörlerin neden olduğu dış bozulmalara nasıl uyum sağladığı çerçevesinde değerlendirilmektedir. Önerilen modelin uygulaması bir şirketteki gerçek veriler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bulguları, PSO'nun geleneksel tahmin yöntemleriyle birleştirilmesinin, özellikle öngörülemez ortamlarda tahmin doğruluğunu önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Model kombinasyonlarının kullanılması, dış şoklarla karşılaşan işletmeler için daha fazla esneklik ve uyarlanabilirlik sunmaktadır. Pratik olarak, bu bulgular tedarik zinciri yönetimi açısından büyük öneme sahiptir. Doğru satış tahminleri, envanter kontrolü, tedarik ve üretim planlaması gibi kritik karar alma alanlarında iyileştirmeler sağlayabilir. Çalışma, akademik literatüre katkıda bulunurken, çatışmadan etkilenen bölgelerde belirsizlik altında tahmin yapma konusunda önemli bir boşluğu doldurarak yenilikçi ve optimize edilmiş bir tahmin modeli sunmaktadır. Önerilen metodoloji, modellerin girdileri ve çıktıları, çevrenin benzersiz gereksinimlerini yansıttığı sürece herhangi bir organizasyona entegre edilebilir.
Özet (Çeviri)
In volatile markets, forecasting sales with precision is crucial for effective organizational decision-making. The present study is performed by focusing on an organization in Turkey, which has been continuously affected with external socio-political variables (e.g.(especially) the Palestine war, etc.), and targeting the sales forecasting accuracy improvement in that group. Traditional forecasting methods like Naive Forecasting, Weighted Moving Averages, Exponential Weighted Averages Quadratic models, and Multiple Linear Regression have been revered for their predictive prowess yet tend to falter against sudden market upheavals. These constraints expose the urgent requirement to be more adaptive and resilient than ever before in forecasting. In order to address this, the research combines and applies metaheuristic optimization techniques, that is Particle Swarm Optimization (PSO), along with traditional forecasting models in improving their efficiency. Minimizing MSE and RMSE is a metrics to improve the accuracy and robustness of sales forecasts. This research assesses the prediction ability of such integrated models via an analysis of historical sales data with a focus on how these models respond to changes in external disruption created by socio-political factors. In this paper, we first present a company-level model of investor/analyst sentiment processes. The study's findings reveal that incorporating PSO with traditional forecasting methods significantly enhances forecast accuracy, particularly in unpredictable environments. This approach provides a level of flexibility and adaptability, which is key for any business experiencing an external shock to the system among all the models used. In practice, the results are important for supply chain management because more accurate sales forecasts will lead to better decision making regarding such crucial areas as inventory management, purchasing and production planning. The study not only contributes to the academic literature but also offers a novel, optimized forecasting model that can be applied to regions affected by conflict, addressing a crucial gap in sales forecasting under uncertainty. The proposed methodology can be integrated for any organization when inputs and outputs of the models reflects the unique requirements of the environment.