Retail sales analysis and forecasting in texstile industry
Tekstil sektöründe perakende satış analizi ve tahminlemesi
- Tez No: 849060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Analitiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez, makine öğrenimi yöntemlerini kullanarak perakende alanındaki satış tahminlerini ele almaktadır. Günümüzde perakende sektörü hızla değişen ve katlanarak büyüyen bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle satış tahminlerinde doğru ve güvenilir öngörülerin elde edilmesi, işletmelerin rekabet üstünlüğünü sürdürebilmeleri açısından kritik öneme sahiptir. Makine öğrenimi, satış tahmini gibi karmaşık sorunları çözmek için veri analizi ve model tanıma yeteneklerine sahip etkili bir araç olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, perakende sektöründeki satış tahmini sorununu ele almayı ve bu sorunun çözümü için makine öğrenmesi yöntemlerinden nasıl yararlanılabileceğini araştırmayı amaçlamaktadır. Öncelikle literatürdeki mevcut satış tahmin yöntemleri ve makine öğrenmesi algoritmaları incelenmektedir. Daha sonra satış tahmininde çeşitli makine öğrenmesi algoritmalarının (LGBM, LSTM, XGBoost gibi) etkinliği ve performansı karşılaştırılmıştır. Bu tez, gerçek dünyadaki veri kümeleri üzerinde yürütülen deneysel çalışmalarla desteklenmektedir. Veri setleri tekstil perakende sektöründeki satış verilerini kapsıyor ve belirli bir zaman diliminde elde edilen verileri içeriyor. Bu veri setleri üzerinde yapılan analizler, makine öğrenmesi algoritmalarının satış tahmininde geleneksel yöntemlere göre nasıl bir avantaj sağlayabileceğini ortaya koyuyor. Sonuçlar, makine öğrenimi algoritmalarının perakende sektöründe satış tahmini için etkili ve doğru bir araç oluşturduğunu göstermektedir. Bu tez, özel olarak seçilen LightGBM yöntemine ilişkin değerli bilgiler sağlar ve işletmelerin talep yönetimi, envanter optimizasyonu ve stok planlaması gibi stratejik kararları geliştirmelerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses sales forecasting in the retail domain using machine learning methods. Nowadays, the retail sector emerges as a rapidly changing and exponentially growing field. Therefore, obtaining accurate and reliable predictions in sales forecasting holds critical importance for businesses to sustain their competitive advantage. Machine learning is recognized as an effective tool with data analysis and pattern recognition capabilities to address complex problems like sales forecasting. This study aims to tackle the sales forecasting problem in the retail sector and investigate how machine learning methods can be utilized to solve this issue. Firstly, an exploration of the existing sales forecasting methods in the literature and machine learning algorithms is conducted. Subsequently, the effectiveness and performance of various machine learning algorithms (such as LGBM, LSTM, XGBoost) in sales forecasting are compared. This thesis is supported by experimental studies conducted on real-world datasets. The datasets encompass sales data from the textile retail sector and comprise data obtained over a specific time frame. Analyses conducted on these datasets reveal how machine learning algorithms can offer an advantage in sales forecasting compared to traditional methods. The results demonstrate that machine learning algorithms constitute an effective and accurate tool for sales forecasting in the retail sector. This thesis provides valuable insights into the LightGBM method specifically chosen and can aid businesses in enhancing strategic decisions, such as demand management, inventory optimization, and stock planning.