Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı polikliniklerine başvuran hastalarda siberkondri düzeyi, internet bağımlılığı ve sosyodemografik özelliklerin ilişkisi
The relationship between cyberchondria level, internet addiction sociodemographic characteristics in patients applying to Ankara Universitesie Faculty of Medicine Family Medicine Department outpatient clinics
  1. Tez No: 933696
  2. Yazar: ALİ CAN ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UNGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: İnternet günümüzde küçükten büyüğe herkesin erişebildiği çevrimiçi bir ortam halini almıştır. İnternet ortamında sağlıktan eğitime pek çok alan hakkında bilgi edinebiliyor olmak internet kullanımında artışa sebep olmaktadır. İnternet bağımlılığı genel olarak fazla internet kullanma isteğinin engellenememesi, yoksunluğunda aşırı sinirlilik hali ve saldırganlık olması ve bireyin iş, sosyal ve ailevi hayatının etkilenmesi olarak da ifade edilebilir. İnternete bağımlı olan bireyler bu sebeple ihtiyaç duydukları sağlık bilgisini internet üzerinden elde etme davranışı içinde olabilmektedir. Siberkondri kavramı esas olarak, sağlıkla ilgili endişe ve stresi azaltmak için internet ortamında aşırı ve tekrar eden şekilde araştırma yapma davranışı olarak ifade edilmektedir. Bu araştırmada katılımcıların siberkondri düzeyi ve internet bağımlılık düzeylerinin sosyodemografik özellikleri ile ilişkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Araştırmamız gözlemsel bir anket çalışmasıdır. Araştırma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniklerine 01/04/2024 – 01/09/2024 tarihleri arasında başvuran hastalara anket uygulama yöntemi ile yapılmıştır. Anket bireylerin sosyodemografik özelliklerinin sorgulandığı sorular, internet bağımlılık ölçeği (Minimum: 19 puan; Maksimum: 95 puan) soruları ve siberkondri ciddiyet ölçeği (Minimum: 12 puan; Maksimum: 60 puan) soruları kullanılarak yapılmıştır. Toplamda 261 gönüllü kişi çalışmaya katılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 261 kişi katıldı. Katılımcıların siberkondri ciddiyet ölçeğinden aldığı puanlara bakıldığında ortalama 26,97±9,24 (Minimum: 12; Maksimum: 52) olduğu görülmüştür. Katılımcıların internet bağımlılığı ölçeğinden aldığı puana bakıldığında ortalama 36,36±14,42(Minimum: 19; Maksimum: 91) puan almışlardır. Yaş arttıkça hem siberkondri hemde internet bağımlılık puanları düşmüştür. Sağlık çalışanlarının internet bağımlılığı puanları hem çalışmayan bireylerden hemde diğer meslek gruplarından yüksek bulunmuştur. Bekar bireylerin internet bağımlılığı puanları evlilerden daha yüksek bulunmuştur. Çocuk sahibi olmayanların internet bağımlığı puanları çocuk sahibi olanlardan yüksek bulunmuştur. Lise mezunu olanların internet bağımlılığı puanları ilköğretim ve üniversite mezunlarından yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Today, the Internet has become an online environment accessible to everyone from young to old. Being able to obtain information about many areas from health to education on the internet leads to an increase in internet use. Internet addiction can generally be expressed as the inability to prevent the desire to use the internet excessively, excessive irritability and aggression in the absence of it, and the individual's work, social and family life is affected. For this reason, individuals who are addicted to the internet may be in the behavior of obtaining the health information they need over the internet. The concept of cyberchondria is essentially defined as the behavior of excessive and repetitive research on the internet to reduce health-related anxiety and stress. In this study, it is aimed to investigate the relationship between the sociodemographic characteristics of individuals and both cyberchondria level and internet addiction level. Materials and Methods: Our research is an observational survey study. The research was conducted by applying a questionnaire to patients who applied to Ankara University Faculty of Medicine Family Medicine Outpatient Clinics between 01/04/2024-01/09/2024. The questionnaire consisted of questions about the sociodemographic characteristics of the individuals, Internet addiction scale (Minimum: 19 points; Maximum: 95 points) questions and cyberchondria severity scale (Minimum: 12 points; Maximum: 60 points) questions. A total of 261 volunteers participated in the study. Results: A total of 261 people participated in the study. The mean score of the participants on the cyberchondria severity scale was 26.97±9.24 (Minimum: 12; Maximum: 52). When we look at the scores of the participants from the internet addiction scale, the average score was 36.36±14.42 (Minimum: 19; Maximum: 91). As age increased, both cyberchondria and internet addiction scores decreased. Internet addiction scores of healthcare professionals were higher than both non-employed individuals and other occupational groups. Internet addiction scores of single individuals were higher than married individuals. Internet addiction scores of those who did not have children were higher than those who had children. Internet addiction scores of high school graduates were higher than those of primary school and university graduates.