Yarı mamüllerin simülasyon yöntemiyle etkin stok yönetimi
Effective stock management with simulation method of semi-finished products
  1. Tez No: 933704
  2. Yazar: MERVE AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LATİFE GÖRKEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışması, bir üretim tesisi içerisinde boyalı yarı mamullerin stok yönetiminin simülasyon yöntemiyle iyileştirilmesine odaklanmaktadır. Şirketin mevcut stok kontrol sistemi ayrıntılı bir şekilde incelenerek, bu alandaki sorunlar ve eksiklikler tespit edilmiş ve stok yönetiminin iyileştirilmesinin gerekliliği belirlenmiştir. Çalışmanın temel hedefi, boyalı yarı mamullerin depolandığı alanda ortalama termin süresini azaltmak ve müşteriye üretilecek mamul miktarını artırmaktır. İlk aşamada, firmada maliyeti en yüksek olan yarı mamuller ABC analizi yapılarak tespit edilmiştir. Bu analiz sonucunda, firmanın en fazla maliyet oluşturan yarı mamullerine odaklanılmıştır. Bu yarı mamuller için Simio programı kullanılarak mevcut sistemin bir simülasyonu oluşturulmuştur. Daha sonra belirlenen stok kontrol modeli olan Q, R politikası çerçevesinde farklı senaryolar oluşturulmuş ve bu senaryolar arasında en uygun olanlar seçilmiştir. Seçilen senaryoların daha ayrıntılı bir şekilde analiz edilmesi için Taguchi yöntemi kullanılarak deney tasarımı yapılmıştır. Bu yöntemin uygulanması sonucunda, yüksek stoklu çalışmanın firmaya herhangi bir katkı sağlamadığı gözlenmiştir. Yani, stok miktarlarının artırılmasının, beklenenin aksine, ortalama termin sürelerinin azalmasına veya üretim miktarının artmasına olumlu bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, boyalı yarı mamul ürünlerin stok yönetiminde simülasyon ve deney tasarımı yöntemlerinin etkin bir şekilde kullanılabileceğini ve bu yöntemlerin, termin sürelerinin azaltılması ve üretim miktarının artırılması gibi hedeflere ulaşmada önemli katkılar sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the improvement of the inventory management of dyed semi-finished products in a production facility through simulation. By analyzing the existing inventory control system of the company in detail, the problems in this area were identified and the necessity of improving inventory management was determined. The main objective of the study is to reduce the average lead time in the storage area of dyed semi-finished products and increase the amount of finished goods.Initially, the semi-finished products with the highest costs in the company were identified through ABC analysis. As a result of this analysis, the company focused on the most cost-creating semi-finished products. A simulation of the existing system was created for these semi-finished products using the Simio program. Then, different scenarios were created within the scope of the Q, R policy, which is the determined inventory control model, and the most appropriate ones were selected among these scenarios. To analyze the selected scenarios in more detail, the Taguchi method was used to design experiments. As a result of the application of this method, it was observed that working with high inventories did not contribute to the firm. In other words, contrary to expectations, increasing inventory levels did not have a positive effect on decreasing average lead times or increasing production volumes. In conclusion, this thesis study shows that simulation and design of experiments methods can be used effectively in the inventory management of dyed semi-finished products.