Meme kanserinin ilk evrelemesinde F-18 FDG PET/BT metabolik parametrelerinin beş yıllık prognozu tahmin etmedeki rolü
The role of F-18 FDG PET/CT metabolic parameters in initial staging of breast cancer in predicting five year prognosis
  1. Tez No: 933705
  2. Yazar: NİHAT KÖYLÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada uzak metastaz gelişmemiş meme kanserli (MK) hastalarda 2-[F-18] Floro-2-deoksi-glukoz pozitron emisyon tomografi/bilgisayarlı tomografide (F-18 FDG PET/BT) primer meme lezyonu (PML), karaciğer (KC), kemik iliği (Kİ), dalak (D) ve psoas kası (PK) glukoz metabolizmasının hastalık rekürrensi ve ölüm gelişmesini öngörmede katkı sağlayıp sağlamayacağının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: MK'li 349 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi ve çalışma kriterlerine uygun 125 hastanın verileri analiz edildi. Bu hastaların ilk evreleme F-18 FDG PET/BT görüntülerinde PML, KC, Kİ, D ve PK'dan metabolik ölçümler yapıldı. Hastaların F-18 FDG PET/BT'den elde edilen metabolik parametrelerinin, preoperatif süreçte rutin olarak değerlendirilen kan örneklerinden elde edilen serum enflamatuar marker düzeylerinin (platelet, nötrofil, lenfosit, albümin vb.) ve postoperatif patoloji örneklerinden elde edilen çeşitli immünohistokimyasal özelliklerin ilk beş yıl içerisinde gelişmiş rekürrens ve ölüm olayları ile ilişkisi istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Hastaların 26'sında (%20.8) rekürrens gelişmişti ve rekürrens gelişen hastaların 19'unda (%15.2) ölüm meydana gelmişti. İlk evreleme F-18 FDG PET/BT çalışmasında yüksek PML metabolik tümör volüm (MTV) ve total lezyon glikolizis (TLG) değerleri, aksiller lenf nodu metastazı varlığı, insan epidermal reseptörü 2 (HER2) pozitifliği ile rekürrens arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki vardı. Yüksek PML MTV değeri, yüksek D/KC SUVmax ve PK/KC SUVmean oranları, HER2 pozitifliği, yüksek nötrofil düzeyi ve düşük albümin düzeyi ile ölüm arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki vardı. Sonuç: MK'de rutin pratikte tümör agresivitesini göstermek için primer lezyonun SUVmax değeri yaygın olarak kullanılır. Ancak bu değer tek bir pikselden elde edilen bir değerdir. MK'de tümöral lezyon heterojen olabileceği için PML MTV ve TLG değerleri tümörün agresifliğini daha iyi yansıtabilir. Ayrıca KC, Kİ, D gibi retiküloendotelyal sistem (RES) organlarından elde edilen metabolik parametreler enflamasyonun varlığını, PK'den elde edilen metabolik parametreler ise insülin direncinin varlığını göstererek tanı anında uzak metastaz gelişmemiş MK'li hastalarda hastalığın yönetimine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate whether primary breast lesion (PBL), liver (L), bone marrow (BM), spleen (S) and psoas muscle (PM) glucose metabolism on 2-[F-18] Fluoro-2-deoxy-glucose positron emission tomography/computed tomography (F-18 FDG PET/CT) will contribute to the prediction of disease recurrence and death in patients with breast cancer without distant metastasis. Materials and Methods: The data of 349 BC patients were retrospectively reviewed and the data of 125 patients who met the study criteria were analyzed. Metabolic measurements were made from the PBL, L, BM, S and PM on the initial staging F-18 FDG PET/CT images of these patients. Metabolic parameters obtained from F-18 FDG PET/CT, serum inflammatory marker levels obtained from blood samples which were routinely evaluated in the preoperative process (platelet, neutrophil, lymphocyte, albumin, etc.), various immunohistochemical features obtained from postoperative pathology samples were statistically analyzed for researching the relation to recurrence and death events which occurred within the first five years. Results: During follow-up, 26 patients (20.8%) have experienced the cancer recurrence and 19 patients with recurrence (15.2%) have died. There was a statistically significant relationship between recurrence and high PBL metabolic tumor volume (MTV), total lesion glycolysis (TLG) values in the first staging F-18 FDG PET/CT study, presence of axillary lymph node metastasis, human epidermal receptor 2 (HER2) positivity. There was a statistically significant relationship between death and high PBL MTV value, high S/L SUVmax and PM/L SUVmean ratios, HER2 positivity, high neutrophil levels and low albumin levels. Conclusion: In routine practice, SUVmax value of the primary lesion is commonly used to show tumor aggressiveness in BC. However, this value is a parameter obtained from a single pixel. Since the tumoral lesion may be heterogeneous in BC, PBL MTV and TLG values may reflect the aggressiveness of the tumor better. In addition, volumetric metabolic parameters obtained from reticuloendothelial system (RES) organs such as L, BM, S may indicate the presence of inflammation, and volumetric metabolic parameters obtained from PM may indicate the presence of insulin resistance. Both of these may contribute to the management of the disease in BC patients who did not develop distant metastasis at diagnosis.