D3 vitaminin Drosophila melanogaster (Meigen) (Diptera: Drosophilidae)'in bazı biyolojik özellikleri ile P450 detoksifikasyon enziminin aktivitesine etkisi
The effects of vitamin D₃ on some biological traits with the activity of P450 detoxification enzyme of Drosophila melanogaster (Meigen) (Diptera: Drosophilidae)
  1. Tez No: 933706
  2. Yazar: ECEM ÖYKÜ ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BÜYÜKGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında yağda çözünen bir vitamin olan D₃ vitamininin Drosophila melanogaster model organizması üzerindeki biyolojik ve biyokimyasal etkileri araştırıldı. Çalışmanın amacı, artan D₃ vitamini konsantrasyonlarının D. melanogaster'in yaşam döngüsü, biyolojik özellikleri ve sitokrom P450 detoksifikasyon enzimi aktivitesi üzerindeki olası toksik etkilerini incelemektir. Bunun yanı sıra D vitamini kullanımının tarımsal zararlılarla mücadelede insektisit olarak değerlendirilebilme potansiyeli de ele alınmıştır. Bu çalışmada D₃ vitamini içermeyen öncelikli olarak D₃ vitamininin denenecek konsantrasyonları belirlendi. Belirlenen D₃ vitamini içermeyen Besin kontrolü ve tween 80 çözücü kontrolü dışında D₃ vitamininin 5, 20, 80, 320, 1280, 2560 mg/L olan konsantrasyonlarıdır. Besin kontrol grubunda besine bırakılan 1. evre larvalarının % 85 oranında 3. evre larva, pup ve ergin evrelere ulaştığı gözlemlendi. Denenen konsantrasyonlardan 320 mg/L'de 3. evre olma oranı % 38,75, pup olma oranı % 36,25 ve ergin olma oranı % 33,75 olarak tespit edildi. D₃ vitamininin 2560 mg/L' lik konsantrasyonlarında ergin olma oranlarının % 7,50' ye kadardüştüğü belirlendi. Böceğin gelişme sürelerine bakıldığında besin kontrol grubunda 3. evreye ulaşma süresi 3,12, pup olma süresi 4,19 ve ergin olma süresi 8,05 gün olarak belirlenirken 320 mg/L'lik konsantrasyonda 3. evreye ulaşma süresi 3,54, pup olma süresi 4,60 ve ergin olma süresi 8,51 gün olarak belirlendi. Ergin ömür uzunluğu besin kontrolü grubunda 17,88 gün iken vitamin D₃'ün 320 mg/L'sinde 9,94 güne kadar düştü. Elde edilen bu bulgular artan D₃ vitamini konsantrasyonlarının toksik etki oluşturduğunu gösterdi. Yüksek D₃ vitamini konsantrasyonları, larva ve pupa gelişim sürelerini uzatırken, ergin ömür uzunluğunu ise önemli derecede kısalttı. Özellikle 1280 mg/L ve 2560 mg/L gibi yüksek konsantrasyonlarda toksisitesinin yüksek olduğu gözlendi. D₃ vitamininin denenen konsantrasyonları D. melanogaster larvalarının protein miktarını artırırken sitokrom P450 enzim aktivitesini önemli ölçüde düşürdü. Kontrol grupları ile kıyaslandığında, D₃ vitamininin yüksek dozlarda ergin bireylerin ömür uzunluğunu kısalttığı ve ergin öncesi biyolojik özelliklerini olumsuz etkilediği tespit edildi. Sonuç olarak, D₃ vitamininin yüksek dozlarda böcek üzerinde zararlı etkiler gösterebileceği ve D. melanogaster'in biyolojik parametreleri üzerinde toksik etkiye sahip olduğu gösterildi. Bu çalışma, D vitamininin yüksek dozlarının toksisiteye neden olabileceğini ortaya koymakta ve aynı zamanda tarımsal zararlılarla mücadelede alternatif bir kimyasal ajan olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the biological and biochemical effects of the fat-soluble vitamin D₃ on the model organism Drosophila melanogaster were investigated. The aim of the study was to examine the potential toxic effects of increasing D₃ vitamin concentrations on the life cycle, biological properties, and cytochrome P450 detoxification enzyme activity of D. melanogaster. Furthermore, the potential of using vitamin D as an insecticide in the control of agricultural pests was also ascertained. The preliminary concentrations of D₃ vitamin to be used in the experiments were firstly determined. Aside from diet control (without vitamin D₃) and tween 80 solvent control, D₃ vitamin concentrations of 5, 20, 80, 320, 1280, and 2560 mg/L were determined. In the diet control group, it was observed that 85% of the first instar larvae reached the third instar, pupal, and adult stages. At the tested concentration of 320 mg/L, the rates of reaching the third instar, pupal, and adult stages were determined to be 38.75, 36.25 and 33.75% respectively. In the case of the 2560 mg/L concentration, the adult emergence rate decreased to 7.50%. When examining the developmental times of the insects,the diet control group showed that the time to reach the third instar was 3.12 days, the time to pupation was 4.19 days, and the time to adulthood was 8.05 days. In contrast, at the 320 mg/L concentration of vitamin D₃, the time to reach the third instar was 3.54 days, the time to pupation was 4.60 days, and the time to adulthood was 8.51 days. The effect of vitamin D₃ on adult lifespan was found to be 17.88 days in the diet control group, while it dropped to 9.94 days at the 320 mg/L concentration. These findings indicate that increasing concentrations of D₃ vitamin exert toxic effects. High they concentrations of D₃ vitamin prolonged the developmental times of larvae and pupae while significantly shortened adult lifespan. Notably, more toxicity were observed at high concentrations such as 1280 mg/L and 2560 mg/L. The tested concentrations of D₃ vitamin increased the total protein levels in D. melanogaster larvae, but significantly reduced cytochrome P450 enzyme activity. Compared to the control groups, it was found that high doses of D₃ vitamin shortened the lifespan of adults and negatively affected biological development al parameters in pre adult stages. High doses of D₃ vitamin exhibit toxic effects on the biological parameters of D. melanogaster. This study highlights that high doses of vitamin D would lead to toxicity suggesting its potential as an alternative chemical agent in the control of agricultural pests.