Akut pankreatit hastalarında amilaz lipaz seyrinin prognoz üzerine etkisi
Effect of amylase-lipase course on prognosis in acute pancreatitis patients
- Tez No: 933726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada, akut pankreatit (AP) tanılı hastalarda amilaz ve lipaz düzeylerinin ilk 48 saatteki düşme oranlarının (özellikle Amilaz Oranı 24/0 ve Lipaz Oranı 24/0) klinik seyir ve prognoz üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu oranların, AP'nin Atlanta sınıflamasına göre şiddetini öngörmedeki duyarlılık (sensitivite) ve özgüllük (spesifisite) değerlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif tanımlayıcı araştırma, 01.01.2019– 01.01.2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'ne akut pankreatit tanısıyla başvuran 18 yaş üstü hastaların dosya kayıtlarının incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Hipertrigliseridemiye bağlı pankreatit, travmaya bağlı pankreatit, ERCP sonrası gelişen pankreatit, pankreas cerrahisi öyküsü, pankreas kanseri, kronik pankreatit, kronik böbrek yetmezliği veya karaciğer sirozu varlığı gibi dışlanma kriterlerine uygun olmayan hastalar çalışma dışı tutulmuştur. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, Vücut Kitle İndeksi, sigara/alkol kullanımı, ek hastalıklar), laboratuvar sonuçları (hemoglobin, hematokrit, WBC, AST, ALT, GGT, total ve direkt bilirubin, üre, kreatinin, CRP, albümin, trigliserid vb.) ve radyolojik incelemeleri (bilgisayarlı tomografi ile Atlanta sınıflamasına göre AP şiddeti) kayıt altına alınmıştır. Başvuru anındaki amilaz ve lipaz değerleriyle 24. ve 48. saatteki değerler oranlanarak“Amilaz Oranı (24/0)”,“Amilaz Oranı (48/0)”,“Lipaz Oranı (24/0)”ve“Lipaz Oranı (48/0)”hesaplanmıştır. Klinik şiddeti öngörmede bu oranların kesim noktaları (cut-off), sensitivite ve spesifisite değerleri ROC analiziyle belirlenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 27 (IBM Corp.) yazılımıyla yapılmış, p0.56 olan grupta hafif pankreatit oranı %55.6'ya düşerken, orta dereceli pankreatit oranı %34.7'ye ve şiddetli pankreatit oranı %9.7'ye yükselmiştir (p=0.000). Amilaz oranı 0.56 olan grupta yatış süresi belirgin şekilde daha uzun olup 7.0±5.5 gün olarak tespit edilmiştir (p0.56 olan grupta anlamlı olarak daha yüksek saptandı(P=0.041). Aynı zamanda 48. saatin sonunda CRP değerlerinin >0.56 olan grupta daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0.3 olan grupta yer aldığı saptanmıştır. (cut-off değeri >0.56 olan grupta şiddetli vaka sayısı 7 idi). Ayrıca, toplam 5 exitus vakasının 4'ünün >0.3 olan grupta olduğu görüldü (cut-off değeri >0.56 olan grupta exitus olan 3 vaka >0.56 olan grupta idi). Yine cut-off değeri 0.3 alındığında, yoğun bakım ihtiyacı olan hasta oranı, cut-off değeri 0.56 olan gruba kıyasla anlamlı olarak yükselmiştir (toplam 16 YBÜ ihtiyacı olan hasta sayısı >0.56 olan grupta 8, >0.3 olan grupta ise 11 olarak saptanmıştır) (p=0.002). Cut-off değeri 0.3 alındığında, SIRS pozitif olan hasta sayısında belirgin bir artış saptanmıştır. (Cut-off değeri >0.56 olan grupta SIRS pozitif olan hasta sayısı 28 iken, >0.3 olan grupta 48 olup, sadece 5 vaka
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effect of the reduction rates of amylase and lipase levels (particularly Amylase Ratio 24/0 and Lipase Ratio 24/0) within the first 48 hours in patients diagnosed with acute pancreatitis (AP) on clinical course and prognosis. It also aims to determine the sensitivity and specificity values of these ratios in predicting the severity of AP according to the Atlanta classification. Materials and Methods: This retrospective descriptive study was conducted by examining the medical records of patients over 18 years of age who were admitted to Mersin University Faculty of Medicine Hospital Gastroenterology Clinic with a diagnosis of acute pancreatitis between January 1, 2019, and January 1, 2024. Patients with pancreatitis due to hypertriglyceridemia, pancreatitis due to trauma, pancreatitis following ERCP, a history of pancreatic surgery, pancreatic cancer, chronic pancreatitis, chronic renal failure, or liver cirrhosis were excluded from the study. The demographic data of the patients (age, gender, Body Mass Index, smoking/alcohol use, comorbidities), laboratory results (hemoglobin, hematocrit, WBC, AST, ALT, GGT, total and direct bilirubin, urea, creatinine, CRP, albumin, triglycerides, etc.), and radiological examinations (CT imaging according to the Atlanta classification for AP severity) were recorded. The initial amylase and lipase levels at admission and their values at 24 and 48 hours were used to calculate“Amylase Ratio (24/0),”“Amylase Ratio (48/0),”“Lipase Ratio (24/0),”and“Lipase Ratio (48/0).”The cutoff values, sensitivity, and specificity of these ratios in predicting clinical severity were determined using ROC analysis. Statistical analyses were performed using SPSS 27 (IBM Corp.), and p0.56, the proportion of mild pancreatitis decreased to 55.6%, while moderate and severe pancreatitis rates increased to 34.7% and 9.7%, respectively (p=0.000). The mean hospitalization duration was 4.6±2.4 days for the 0.56 group (p0.56 group (p=0.041). Additionally, CRP levels at the end of 48 hours were significantly higher in the >0.56 group (p0.3 group (compared to 7 severe cases in the >0.56 group). Similarly, 4 out of 5 exitus cases were in the >0.3 group (compared to 3 cases in the >0.56 group). The proportion of patients requiring intensive care was also significantly higher in the >0.3 group compared to the >0.56 group (11 vs. 8 out of 16 patients requiring ICU; p=0.002). A marked increase in the number of patients with SIRS positivity was observed when the cutoff value was set at 0.3 (48 SIRS-positive cases in the >0.3 group, compared to 28 in the >0.56 group). Only 5 cases with SIRS positivity were in the