Bağlanma stillerinin romantik ilişkilerde obsesif kompulsif bozukluğa ve partnere bağımlılığa etkisinin incelenmesi
An investigation of the effects of attachment styles on obsessive compulsive disorder and partner dependence in romantic relationships
- Tez No: 933779
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN NEDİM BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, bağlanma stillerinin romantik ilişkilerde obsesif kompulsif bozukluğa ve partner bağımlılığına etkisini incelemek, aynı zamanda bu değişkenlerin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'de yaşayan ve romantik ilişkisi olan bireylerden, örneklemi ise araştırmaya gönüllü olarak katılan, romantik ilişkiye sahip 415 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada, araştırma modeli olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği ve Romantik İlişkilerde Bağımlılık Ölçeği kullanılarak, online platform olan Google Forms aracılığı ile toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadaki verilerin normallik değerlendirilmesini yapabilmek için çarpıklık ve basıklık değerlerinden yararlanılmıştır. Verileri analiz edebilmek için Pearson Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi, Bağımsız Örneklem t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Sonuç olarak, bağlanma stilleri alt boyutlarının, romantik ilişkilerde obsesif kompulsif bozukluk ve partner bağımlılığının bazı alt boyutları ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of attachment styles on obsessive compulsive disorder in romantic relationships and partner dependency, and also to determine whether these variables differ according to demographic variables or not. The population of the research consists of individuals living in Turkey and having romantic relationships. The sample of the study consists of 415 people with romantic relationships who participated in the research voluntarily. In the study, the relational survey model was used as the research model. The data were collected through the online platform Google Forms, using the Demographic Information Form, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, the Romantic Relationship Obsessions and Compulsions Scale, and the Dependency in Romantic Relationships Scale. The collected data were analyzed using the SPSS program. In order to evaluate the normality of the data in the research, skewness and kurtosis values were used. Pearson Correlation Analysis, Regression Analysis, Independent Sample t-test and ANOVA were used for data analysis. As a result, it was found that the attachment styles sub-dimensions were correlated with some of the sub-dimensions of obsessive-compulsive disorder in romantic relationships and partner dependency.