Public art, hegemony and counter-publics: Monuments and sculpturesalong the Atatürk Boulevard in Ankara, 1920s-1990s
Kamusal sanat, hegemonya ve karşı-kamusallıklar: Ankara'da Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan anıtlar ve heykeller, 1920'ler-1990'lar
- Tez No: 933778
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Siyasal Bilimler, Tarih, Architecture, Political Science, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin başkenti Ankara'daki kamusal mekânda yer alan anıt ve heykelleri analiz etmektedir. Çalışmanın odak noktası, Cumhuriyet'in kuruluşuyla birlikte 20. yüzyılın başlarından, yönetimde köklü dönüşümlerin yaşandığı 2000'li yıllardan önce, 20. yüzyılın sonlarına kadar üretilen sanat eserleridir. Zaman çerçevesinin yanı sıra, analiz için belirlenen mekânsal çerçeve, 20. yüzyıl boyunca yeni başkentin planlamasına göre şekillenen ve işlev gören kentin merkezi aksı olan Atatürk Bulvarı boyunca konumlanmış sanat eserlerini içermektedir. Analizin kavramsal çerçevesi, kamusal alan ve kamusal mekân kavramları etrafında şekillenir ve bu kavramlar, merkezi ve yerel yönetimler ile sivil inisiyatiflerin faklı roller üstlendikleri ulus inşası ve modernleşme süreçlerindeki sosyo-politik ve ekonomik gelişmeler bağlamında değerlendirilir. Bu süreçte merkezi ve yerel yönetimler ile sivil inisiyatifler farklı roller üstlenmiştir. Bu doğrultuda, çalışmanın temel amacı, bu kamusal sanat eserleri ile sosyo-politik-ekonomik hegemonya ve karşıt kamular arasındaki ilişkiyi anlamak ve değişen bağlamlarda bu eserlerin kimler tarafından, hangi amaçlarla ve nasıl üretildiğini incelemektir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes monuments and sculptures in public space of the capital city of Ankara. The focus is on the artworks produced from the early 20th century when the Republic was established, until the late 20th century before the radical transformation in governance in the early 2000s. Besides the chronological frame, the spatial frame of analysis focuses on the artworks situated along Atatürk Boulevard, the central axis of the city, formed and functioned according to the planning of the new capital through the 20th century. The conceptual framework of analysis is shaped around the concepts of public sphere and public space, evaluated in the context of socio-political-economic developments of nation-building and modernization, whereby central and local governments as well as civil initiatives played roles. Accordingly, the primary objective of this study is to understand the relationship between these public artworks and socio-political-economic hegemony and counter-publics, addressing how, why, and by whom these works were produced in changing contexts.