Değerler eğitiminde çocuk edebiyatı ürünlerinden yararlanma: Leo Lionni kitapları
Using children's literature products in values education: Leo Lionni books
- Tez No: 933785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA DEMİRTAŞ TOLAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çocuk edebiyatı ürünleri, eğitim öğretim sürecinde evrensel bir kaynak olma niteliği taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı Leo Lionni tarafından yazılan resimli çocuk kitaplarının değerler eğitimi bakımından incelenmesidir. Araştırma, Leo Lionni tarafından yazılan resimli kitaplar üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde ise betimsel analizden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde, kitaplarda en çok yer verilen değerin sevgi değeri olduğu tespit edilmiştir. Sevgi değerini sırasıyla açık görüşlü olma, yardımlaşma, duyarlılık, paylaşma, dostluk, saygı, çalışkanlık, nezaket sahibi olma, dayanışma, aile birliğine önem verme, cesaret, şükretme, vefalı olma, sabır, bencil olmama, merhamet, ölçülü olma, bağımsızlığa önem verme, mürüvvet, temizlik, iyi niyetli olma, fedakârlık, kanaatkar olma, hoşgörü, alçak gönüllü olma, misafirperverlik, sadelik, sağlıklı olmaya önem verme ve sorumluluk sahibi olma değeri takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
Children's literature products are a universal resource in the education process. The aim of this research is to examine the illustrated children's books written by Leo Lionni in terms of values education. The research was conducted on picture books written by Leo Lionni. Qualitative research method was used in the research. Descriptive analysis was used to analyze the data obtained in the research. When the findings obtained from the research were examined, it was determined that the value most mentioned in the books was the value of love. The values of love are being open-minded, cooperation, sensitivity, sharing, friendship, respect, diligence, kindness, solidarity, giving importance to family unity, courage, gratitude, loyalty, patience, not being selfish, mercy, moderation, giving importance to independence. , courage, cleanliness, good intentions, sacrifice, contentment, tolerance, modesty, hospitality, simplicity, giving importance to being healthy and being responsible were followed by the values.