Une etude sur les valeurs educatives des livres pour enfants de Daniel Pennac et leurs exploitations en fle
Daniel Pennac'ın çocuk kitaplarının eğitsel değeri üzerine bir inceleme ve Fransızca öğretiminde kullanımı
- Tez No: 640942
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE NALAN GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Son zamanlarda gündemde olan değerler eğitimi gerek sosyal bilimlerin gerekse eğitim bilimlerinin ilgi alanına giren bir kavramdır. Bu nedenle değerler eğitiminde kullanılacak yöntemlerin, kaynakların özenle seçilmesi gerekmektedir. Yazınsal metinlerin değer eğitiminde kullanılması da bu yöntemlerden biridir. Yazınsal metinler iletiyi genellikle örtük biçimde verdiğinden eğitimin her alanında kullanılabilecek varsıl bir kaynak olarak değerlendirilebilirler. Bu çalışmanın amacı Çağdaş Fransız Yazını yazarlarından Daniel Pennac'ın çocuklara yönelik kaleme aldığı yapıtlarının eğitsel yönlerini bulgulamak ve bu yapıtlarda hangi değerleri nasıl ele aldığı ve bunların kullanım sıklıklarının neler olduğunu saptamaktır. Bir diğer amaç Fransızcanın yabancı dil olarak öğrenimi/öğretiminde yazınsal türler aracılığıyla değerler eğitiminin nasıl kazandırılacağını ortaya koymaktır. Bu çalışmada tarama (survey) türü araştırma çeşitlerinden betimsel (descriptive) betimleyici araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda öğretmen ve yazar kimliğiyle Daniel Pennac'ın çocuk yazını ürünlerinde değerlere doğrudan ve dolaylı olarak sıkça yer verdiği görülmüştür. Yazarın eğerler eğitimi içinde evrensellik, özyönelim ve iyilikseverliğe diğerlerinden daha fazla yer verdiği görülmüştür. Yabancı dil olarak Fransızca öğrenimi/öğretiminde Daniel Pennac'ın yapıtlarının sahip oldukları eğitsel değerler bakımından etkili ve yararlı bir materyal olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Values education which has been on the agenda recently is a concept that is in the interest of both social sciences and educational sciences. Therefore, the methods and resources to be used in values education should be chosen carefully. Using literary texts in values education is one of these methods. Because literary texts generally give the message implicitly, they can be considered as an existing resource that can be used in all areas of education. The aim of this study finds out the educational aspects of the works which Daniel Pennac as one of the contemporary French literature writers pens for children and to determine what values are used and how and how often they are used in these works. Another aim is to reveal how to get values education through literary types in learning/ teaching French as a foreign language. In this study, descriptive research, as one of the qualitative research types, is used. As a result of the study, it is observed that Daniel Pennac with his teacher and writer identity frequently includes values explicitly and implicitly in his works of children's literature. It is seen that the author gives more importance to universality, self-orientation, and benevolence in values education than others. It is concluded that the works of Daniel Pennac can be effective and useful materials in terms of the educational values they have in learning/ teaching French as a foreign language.