Hegel's ontological thinking in the wake of Kant
Kant'ın ardından Hegel'in ontolojik düşüncesi
- Tez No: 933817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışma Hegel'in ontolojik düşüncesini Kant'ın eleştirel felsefesine bir yanıt olarak incelemektedir. Çalışma Hegel'in, Kant'ın teorik felsefesine yönelttiği eleştirinin incelenmesiyle başlamaktadır. Bu kapsamlı eleştirinin transandantal idealizmin sınırlamalarının üstesinden geldiğini ve Kant sonrası bir ontolojinin imkanını gösterdiğini öne sürüyorum. Bir sonraki adım Hegel'in Mantık Bilimi'nin önvarsayımsız bir proje olarak ele alınması ve ontolojik karakterininin başlangıç ve yöntem sorunuyla bağlantılı olarak incelenmesidir. Ardından ilk hareketin varlık, hiçlik ve oluş diyalektiği olarak ortaya çıktığı Varlık Doktrini'ne dönüyorum. Belirli varlıktan sonsuzluğa, gerçeklik, bir şey, öteki, sınır, sonluluk gibi temel ontolojik kategoriler mantıksal hareket aracılığıyla inceleniyor. Bu sürecin sonunda gerçek sonsuzluk kavramının Hegel'in düşüncesinde merkezi bir rol üstlendiğini iddia ediyorum. Çalışma daha sonra Öz Doktrini'ne dair bir sorgulamaya girişiyor. Hegel'in özü olumsuzluk ve dolayım olarak kavramsallaştırması, yanılsamalı varlığın dolaysızlığıyla karşıtlığı içinde analiz ediliyor. Sonrasında özün negatif hareketi olarak refleksiyon kavramına odaklanıyorum. Refleksiyonun üç biçimini (koyutlayıcı, dışsal, belirleyici) takiben özdeşlik, fark ve çelişki refleksiyonun belirlenimleri olarak ortaya çıkıyor. Hegel'in bu mantıksal ilkelerin geleneksel anlayışına ontolojik bir bakış açısıyla meydan okuduğunu iddia ediyorum. Son olarak çalışma, varlık ve öz düalizmini aşma işlevini gören ve böylece Hegel'in Kavram'a geçişini sağlayan zemin ve aktüellik kavramlarının incelenmesine geçiyor.
Özet (Çeviri)
This study examines Hegel's ontological thinking in response to Kant's critical philosophy. It begins with an examination of Hegel's critique of Kant's theoretical philosophy. I argue that this comprehensive critique overcomes the limitations of transcendental idealism and opens the possibility for a post-critical ontology. The next step is an exploration of Hegel's Science of Logic as a presuppositionless project, examining its ontological character in conjunction with the problem of beginning and method. The study then turns to the Doctrine of Being, where the initial movement unfolds through the dialectic of being, nothing, and becoming. From determinate being to infinity, fundamental ontological categories such as reality, something, other, limit, finitude are examined through their logical movement. I argue that by the end of this process, the true infinite assumes a central role in Hegel's thought. The study proceeds to undertake an inquiry into the Doctrine of Essence. Hegel's conceptualization of essence as negativity and mediation is analyzed in its contrast to the immediacy of illusory being. I focus then on the concept of reflection as the negative movement of essence. Following the three forms of reflection (positing, external, determining), identity, difference and contradiction emerge as determinations of reflection. It is argued here that Hegel challenges the conventional understanding of these logical principles from an ontological standpoint. Finally, the study moves on to an examination of the ground and actuality, which serve to overcome the dualism of being and essence and thus provide Hegel's transition to the Concept.