Anayasa mahkemesinin iptal kararı ile yeniden düzenlenen hükmün açıklanmasının geri bırakılması -İnsan hakları çerçevesinde bir inceleme-
Delay of announcement of the redecreased judgment following the cancellation decision of the constitutional court -A review within the framework of human rights-
- Tez No: 933831
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) yaklaşık 20 yıldır hukukumuzda yer almakta olan bir kurumdur. Bu kurumun amacı ise ilk defa suç işleyen sanığı cezalandırmayarak denetim süresi içerisinde ceza tehdidi altında bırakıp yasalara uygun davranmaya yönlendirerek ıslah edilmesini sağlamaktır. AYM 01.06.2023 tarihli 2022/120 Esas ve 2023/107 Karar numaralı kararıyla bu kurumun düzenlendiği kanun maddelerini Anayasanın 2, 13, 17, 35, 36 vd maddelerinde yer alan hakları ihlal ettiğinden bahisle iptal etmiştir. AYM'nin iptal kararı sonrasında kanun koyucu 7499 sayılı kanun ile yaptığı değişiklikler ile HAGB kurumunu yeni baştan düzenlemiştir. Biz de çalışmamızda AYM'nin iptal kararının ne derece hukuki olup olmadığını ve kanun koyucunun yaptığı bu değişikliklerin AYM'nin iptal kararında belirttiği gerekçeleri ne derece karşılayıp karşılamadığını ortaya koymak istedik.
Özet (Çeviri)
Postponement of the announcement of the verdict is an institution that has been in our law for about 20 years. The purpose of this institution is to ensure that the defendant who commits a crime for the first time is rehabilitated by not punishing him, leaving him under the threat of punishment during the supervision period, and directing him to act in accordance with the law. With its decision numbered 2022/120 and Decision numbered 2023/107 dated 01.06.2023, the Constitutional Court annulled the articles of law regulating this institution, claiming that they violated the rights in Articles 2, 13, 17, 35, 36 etc. of the Constitution. Following the annulment decision of the Constitutional Court, the legislator reorganized the institution of postponement of the announcement of the verdict with the amendments made by Law No. 7499. In our study, we wanted to reveal to what extent this amendment made by the legislator meets the reasons given by the Constitutional Court in its annulment decision.