Tanısı bilinmeyen servikal lenfadenopatilerin eksizyon kararını vermede kullanılacak yeni bir yöntem: LAP eksizyon hesaplama denklemi
Cervical with unknown diagnosis excision of lymphadenopathies it will be used in making your decision a new method: LAP excision calculation equation
  1. Tez No: 933830
  2. Yazar: EYMEN FIRINCIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç : Servikal lenfadenopatilerin benign ve malign karakterlerinin doğru ayrımı uygun tedavi yaklaşımının belirlenmesi ve gereksiz eksizyonların önüne geçilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Literatürde tanısal amaçlı eksizyonel biyopsi kararının verilmesinde hâlâ eksiklikler olduğu görülmektedir. Bu çalışmada etyolojisi bilinmeyen servikal lenfadenopati vakalarında tanısal eksizyonel biyopsi kararına etki eden parametreler incelenmiş ve bu doğrultuda biyopsi kararında yol gösterici olabilecek bir denklem geliştirmek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem : Çalışmamıza 2010 – 2024 yılları arasında kliniğimizde ; boyunda etyolojisi bilinmeyen lenfadenopati saptanan, 18 yaşından büyük, hematolojik tanı testleri olan, anemnezde malign veya granülamatöz hastalık tanısı olmayan, boyun bölgesine yönelik US, BT ve/veya MR incelemeleri olan, eksizyonel biyopsi öncesi PET çekimi yapılan ve nihai olarak tanısal amaçlı eksizyonel biyopsi yapılmış 167 hasta dahil edildi. 18 yaşından küçük olan hastalar ile hematolojik tanı testleri, yukarıda bahsedilen görüntüleme yöntemleri ve ameliyat öncesi PET incelemesi olmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmamıza dahil edilen hastalar eksizyonel biyopsi materyallerinin histopatolojik değerlendirme sonucuna göre benign ve malign olarak iki gruba ayrıldı. Gruplar yaş, cinsiyet, B semptomları varlığı, Sistemik Inflamasyon Indeksi, LAP lokalizasyonu, LAP aks oranları, BT ve/veya MR özellikleri, PET SUVMax değerleri ve İİAB sonuçları açısından karşılaştırıldı ve maligniteyi tahmin etme üzerindeki etkilerine bakıldı. Bulgular : Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 45.1±14.8 yıl iken; 77'si kadın (%46.1), 90'ı erkekti (%53.9). Yapılan tek değişkenli regresyon analizinde yaşın her bir yıl artışının malignite ihtimalini odds düzeyinde %3 arttırdığı (p=0.003), erkek olmanın maligniteyi 2.69 kat (p=0.002), B semptomunun varlığının 2.94 kat (p=0.004), Malign İİAB'nin 4.98 kat (p=0.003), malign BT LAP raporunun 2.01 kat (p=0.058), malign MR LAP raporunun 1.13 kat (p=0.721) arttırdığı bulundu. LAP lokalizasyonu ile malignite potansiyeli arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p=0.277).
Özet (Çeviri)
Purpose : Correct differentiation of benign and malignant character of cervical lymphadenopathy is critical for determining the appropriate treatment approach and preventing unnecessary excisions. In the literature, there are still deficiencies in the decision making of excisional biopsy for diagnostic purposes. In this study, the parameters affecting the decision of diagnostic excisional biopsy in cases of cervical lymphadenopathy of unknown etiology were analysed and it was aimed to develop an equation that can guide the decision of biopsy in this direction. Materials and Method : Between 2010 and 2024, 167 patients with lymphadenopathy of unknown etiology in the neck, older than 18 years of age, with haematological diagnostic tests, without a diagnosis of malignant or granulomatous disease in the anamnesis, with US, CT and/or MRI examinations of the neck region, who underwent PET imaging before excisional biopsy and who ultimately underwent excisional biopsy for diagnostic purposes were included in our study. Patients younger than 18 years of age and patients without haematological diagnostic tests, the aforementioned imaging methods and preoperative PET examination were excluded from the study. The patients included in our study were divided into two groups as benign and malignant according to the histopathological evaluation of excisional biopsy materials. Age, gender, presence of B symptoms, Systemic Inflammation Index, LAP localisation, LAP axis ratios, CT and/or MR characteristics, PET SUVMax values and FNAB results were compared and their effects on the prediction of malignancy were analysed. Results : The mean age of the patients included in the study was 45.1±14.8 years; 77 were female (46.1%) and 90 were male (53.9%). In univariate regression analysis, each year increase in age increased the probability of malignancy by 3% at the odds level (p=0.003), being male increased the probability of malignancy 2.69 times (p=0. 002), presence of B symptom 2.94 times (p=0.004), malignant FNAB 4.98 times (p=0.003), malignant CT LAP report 2.01 times (p=0.058), malignant MR LAP report 1.13 times (p=0.721). No significant correlation was found between LAP localisation and malignancy potential (p=0.277).