Örgütsel destek algısının örgütsel özdeşleşmeye etkisinde örgüt ikliminin aracı rolü
The mediating role of organizational climate in the effect of organizational support perception on organizational identification
- Tez No: 933856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE DARICAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Günümüz dünyasında artan rekabet koşulları, işletmelerin kaynak yönetimine daha fazla eğilmesini beraberinde getirmiştir. Kaynak yönetiminde sağlanan iyileştirmeler, işletme çıktılarının kalitesini artırmakta, bununla birlikte işletme kaynaklarında elde edilen tasarruf, karlılık olarak işletmeye geri dönmektedir. Bu bağlamda işletmelerin en önemli kaynaklarından olan insan kaynağının doğru yönetilmesi, işletmeler için hayati önem arz etmektedir. Çalışanların işletmeyle kuracakları olumlu bağlar, çalışan verimliliğini, dolayısıyla işletme verimliliğini artıracağı gibi, örgütsel çatışma, işten ayrılma niyeti gibi işletme için olumsuzluk teşkil edebilecek durumların da önüne geçilebilecektir. Buradan hareketle, bu çalışmanın temel amacı, örgütsel destek algısının örgütsel özdeşleşmeye etkisinde örgüt ikliminin aracı rolünü araştırmak olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda Samsun ilinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda çalışan 528 personele anket çalışması uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, örgütsel destek algısının örgütsel özdeşleşmeyi pozitif ve anlamlı etkilediği sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda örgütsel destek algısının örgüt iklimini pozitif ve anlamlı etkilediği görülmüştür. Araştırma neticesinde ulaşılan diğer bir önemli sonuç ise örgüt ikliminin, örgütsel destek algısının örgütsel özdeşleşmeye etkisinde aracı bir rol üstlendiğidir. Tüm bu değişkenler yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak uygulayıcılara ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The competitive markets in today's economy has led businesses to focus more on resource management. Improved resource management results in higher quality of business outputs, and savings in resources increase the profitability of the business. Consequently, effective management of human resources, one of the most crucial assets of a business, is essential for its success. Positive relationships between the employees and the company will increase employee productivity and consequently, the company's efficiency. Additionally, these strong connections will help prevent issues like organizational conflicts and intentions to leave the job, which could negatively impact the business. Based on these insights, the main purpose of this study is to investigate the mediating role of organizational climate in the relationship between organizational support perception and organizational identification. In this context, a survey was conducted on 528 personnel working in organizations affiliated to the Provincial Directorate of Family and Social Services in Samsun. It was found that organizational support perception has a positive and significant effect on organizational identification. Another important fınding of the research is that organizational climate has a moderating role in the effect of organizational support perception on organizational identification. All these variables were analyzed using structural equation modeling, and recommendations for practitioners and researchers were made based on the results obtained.