Makroekonomik göstergelerin tüketici davranışları üzerine etkisinin davranışsal iktisat bağlamında incelenmesi: Bursa örneği
Investigation of the effect of macroeconomic indicators on consumer behavior in the context of behavioral economic: Bursa case
  1. Tez No: 933886
  2. Yazar: MUSTAFA ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Psikoloji, İstatistik, Economics, Psychology, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Neoklasik iktisat yaptığı insan tanımına göre; rasyonel bir varlık olması, hiç hata yapmaması, yapsa dahi hatasının farkına vararak hızla hatasından geri dönmesi sebebiyle insanın duygu ve düşüncelerini geri plana itmektedir. Fakat davranışsal iktisatla birlikte artık insan hata yapabilen, belirsizlik ve risk altında tahminde bulunurken veya seçim yaparken çoğu zaman hataya düşen varlıklar olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma ile davranışsal iktisada göre üzere bireylerin belirsizlik ve risk altındaki seçimlerini, olasılık tahminlerini içeren ve Bursa ilindeki on sekiz yaş üstü gelir elde eden ve işveren bireylere uygulanan ankete verdikleri cevaplar incelenerek tüketici davranışlarına geniş bir yer verilmiştir. Ayrıca bireylerin demografik özelliklerine nasıl bir tüketici profili oluşturdukları kapsamlı olarak incelenmiştir. Uygulanan anketin cevapları SPSS programında analiz edilmiştir. Çalışmada elde edinilen bilgiler ve sonuçlar doğrultusunda tüketim tercihleri demografik olarak farklılık göstermekte olup Bursa ili tüketicilerinin kararları ve seçimleri, davranışsal olarak incelendiğinde kişilerin irrasyonel davrandığı ve riski sevmeyen tüketiciler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that psychology has contributed to the recent increase in popularity of behavioral economics. According to the definition of human made by neoclassical economics; It pushes a person's feelings and thoughts into the background because he is a rational being, never makes a mistake, and even if he does, he realizes his mistake and quickly returns from it. However, with behavioral economics, humans are now defined as creatures that can make mistakes and often make mistakes when making predictions or choices under uncertainty and risk. In this study, consumer behavior is given a wide scope by examining the answers of individuals to the survey, which includes their choices under uncertainty and risk and probability estimates, as defined by behavioral economics, and which was applied to income-earning and employer individuals over the age of eighteen in Bursa. In addition, the demographic characteristics of individuals and how they create a consumer profile have been extensively examined. The answers to the applied survey were analyzed in the SPSS program. In line with the information and results obtained throughout the study, consumption preferences vary demographically, and when the decisions and choices of Bursa consumers are examined behaviorally, it is concluded that people act irrationally and are consumers who do not like risk.