Türkiye'de şirketlerin e-ihracat yetkinlikleri üzerine bir analiz
An analysis of the e-export competencies of companies in Turkey
  1. Tez No: 933894
  2. Yazar: MOHAMMED S.H. ALJAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA POLAT, PROF. DR. UFUK TÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dijital teknolojilerdeki hızlı gelişmeler ve pazarların küreselleşmesi, dünya genelinde işletmeler için önemli fırsatlar ve zorluklar yaratmaktadır. Bu bağlamda, e-ihracat, mal ve hizmetlerin çevrimiçi olarak uluslararası sınırlar ötesine satılması süreci olarak tanımlanmakta ve işletmelerin erişimlerini genişletmeleri ve rekabetçi konumlarını güçlendirmeleri için kritik bir yol olarak öne çıkmaktadır. Bu tez, stratejik bir coğrafi konuma ve dinamik bir iş ortamına sahip olan Türkiye'deki işletmelerin e-ihracat yeteneklerini analiz etmeye odaklanmaktadır. Çalışma, Türk şirketlerinin e-ihracat performansını etkileyen faktörleri, örgütsel yetenekler, teknolojik altyapı ve dış pazar dinamikleri gibi unsurlar çerçevesinde incelemektedir. Araştırma, dijital hazırlık, lojistik altyapı, düzenleyici ortam ve pazar giriş stratejileri gibi konulara özel bir dikkat göstererek, e-ihracatın benimsenmesini etkileyen temel itici güçleri ve engelleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Türkiye ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) büyüme mekanizması olarak e-ihracattan yararlanma potansiyeli de analiz edilmektedir. Sonuç olarak, dijital becerilerin güçlendirilmesinin, tedarik zinciri verimliliğinin artırılmasının ve kamu ile özel sektör arasında iş birliklerinin geliştirilmesinin e-ihracat performansını artırmadaki önemini vurgulamaktadır. Bulgulara dayanarak, tez, şirketlerin mevcut zorlukların üstesinden gelmeleri ve küresel dijital ekonomideki potansiyellerini en üst düzeye çıkarmaları için uygulanabilir öneriler sunmaktadır. Ayrıca, politika yapıcılar için, e-ihracat faaliyetlerinin büyümesini destekleyen hedefe yönelik girişimler tasarlamaları adına değerli bilgiler sağlamaktadır. Çalışma hem nicel hem de nitel analizleri içermektedir. Veriler, üretim, perakende ve teknoloji gibi farklı sektörlerden temsilcilerle yapılan anketler ve görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular, işletme büyüklüğüne, sektörel özelliklere ve iş süreçlerindeki dijital entegrasyon düzeyine bağlı olarak e-ihracat yeteneklerinde farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Toplanan veriler Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemiyle firmaların e-ihracat yetkinlikleri ağırlıklandırılarak analiz edilmiştir. Bu araştırma, gelişmekte olan bir pazar bağlamında e-ticaret ve uluslararası ticaret konularına ilişkin akademik tartışmalara katkıda bulunarak, dijital ticaretin dinamiklerini ve işletme ile politika üzerindeki etkilerini anlamak isteyen akademisyenler ve uygulayıcılar için kapsamlı bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancements in digital technologies and the globalization of markets create significant opportunities and challenges for businesses worldwide. In this context, e-export, defined as the process of selling goods and services online across international borders, emerges as a critical pathway for businesses to expand their reach and strengthen their competitive position. This thesis focuses on analyzing the e-export capabilities of businesses in Turkey, which has a strategic geographic location and a dynamic business environment. The study examines the factors influencing the e-export performance of Turkish companies, framed by organizational capabilities, technological infrastructure, and external market dynamics. The research aims to identify the key drivers and barriers affecting the adoption of e-export by specifically addressing issues such as digital preparedness, logistics infrastructure, regulatory environment, and market entry strategies. Additionally, the potential for small and medium-sized enterprises (SMEs), which constitute a significant portion of the Turkish economy, to leverage e-export as a growth mechanism is also analyzed. As a result, the thesis emphasizes the importance of strengthening digital skills, enhancing supply chain efficiency, and fostering collaborations between the public and private sectors to improve e-export performance. Based on the findings, the thesis offers actionable recommendations for companies to overcome current challenges and maximize their potential in the global digital economy. Furthermore, it provides valuable insights for policymakers to design targeted initiatives that support the growth of e-export activities. The research method includes both quantitative and qualitative analyses. Data was collected through surveys and interviews with representatives from various sectors, including manufacturing, retail, and technology. The findings reveal that e-export capabilities vary depending on factors such as company size, sectoral characteristics, and the level of digital integration in business processes. The collected data was analyzed using the Analytic Hierarchy Process (AHP) method, which weighted the e-export capabilities of firms. This research contributes to academic discussions on e-commerce and international trade in the context of an emerging market, offering a comprehensive resource for academics and practitioners interested in understanding the dynamics of digital trade and its impacts on business and policy.