Paratiroid adenomlarında kesitsel görüntülemelerin odaklanmış cerrahiye olan etkileri
The effects of cross-sectional imaging on focused surgery in parathyroid adenomas
- Tez No: 933955
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ŞENYÜREK, DOÇ. DR. AHMET YALIN İŞCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
AMAÇ Primer hiperparatiroidizm, bir veya birden fazla paratiroid bezinden aşırı parathormon salgılanması sonucu kalsiyum metabolizmasını etkileyen ve sistemik komplikasyonlara yol açabilen bir hastalıktır. Günümüzde rutin biyokimyasal taramalar sayesinde çoğunlukla asemptomatik veya hafif semptomlarla tanı konmaktadır. Esas tedavisi cerrahidir. Geçmişte altın standart bilateral boyun eksplorasyonu olarak kabul edilirken, görüntüleme yöntemlerindeki teknolojik ilerlemeler sayesinde odaklanmış cerrahi daha yaygın hale gelmiştir. Bu çalışmanın ana amacı, kapsadığı otuz yıllık süreçte görüntüleme yöntemlerindeki gelişmelerin cerrahi yaklaşıma etkileri incelenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmada 1 Ocak 1990 ile 30 Haziran 2024 tarihleri arasında primer hiperparatiroidizm tanısı ile cerrahi tedavi uygulanan hastaların verileri taranmış ve üç döneme ayrılarak analiz edilmiştir. Bu hastalarda semptomlar, laboratuvar bulguları, görüntüleme yöntemleri, uygulanan cerrahi teknikler ve cerrahi sonuçlar değerlendirilmiştir. Görüntüleme yöntemlerinin gerçek pozitiflik, duyarlılık ve özgüllük oranları hesaplandı. Ameliyat sonrası nüks hiperparatiroidi veya inatçı hastalık oranları kaydedildi. BULGULAR Toplamda 663 hasta saptanmıştır. Birinci dönem serum kalsiyum değerleri ikinci ve üçüncü dönemdeki değerlere göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Serum parathormon değerleri ise her dönemde bir önceki döneme göre anlamlı olarak daha düşük bulundu. Ultrasonografi, sestamibi sintigrafi ve bunların kombine uygulanma oranları her dönemde bir önceki döneme göre anlamlı olarak yüksek görüldü. Duyarlılık ve özgüllük ultrasonografi için %83 ve %91, sestamibi sintigrafi için %88 ve %92 olarak bulunmuştur. Bu yöntemlerin uyumlu olarak tek odağı işaret etmesinin %94 gerçek pozitif görüntüleme bulgusu olduğu gözlendi. Odaklanmış cerrahi oranı birinci dönemde %26, ikinci dönemde %56, üçüncü dönemde %83'e ulaşmıştır. Bilateral boyun eksplorasyonu ve odaklanmış cerrahi yapılan hastalarda nüks veya inatçı hiperparatiroidi oranları benzer bulundu. SONUÇ Kliniğimizde son otuz yıl içinde gelişen görüntüleme tekniklerinin giderek artan oranda kullanıldığı ve buna paralel olarak odaklanmış cerrahi uygulanma oranının da arttığı saptandı. Özellikle ultrasonografi ve sestamibi sintigrafinin uyumlu olarak tek odağı işaret etmesinin önemli bir bulgu olduğu görüldü. Odaklanmış cerrahi ve bilateral boyun eksplorasyonu uygulanan hastaların inatçı veya nüks hastalık oranı benzer olup, literatür ile uyumlu olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Primary hyperparathyroidism is a condition characterized by excessive parathyroid hormone secretion from one or more parathyroid glands, affecting calcium metabolism and potentially causing systemic complications. Nowadays, due to routine biochemical screenings, the majority of cases are diagnosed as asymptomatic or with mild symptoms. The main treatment is surgery. While bilateral neck exploration was previously considered the gold standard, advancements in imaging techniques have made focused surgery more widely adopted. The primary objective of this study is to examine the effects of imaging advancements on surgical approaches over the thirty-year period covered by this study. MATERIALS AND METHODS The data of patients who underwent surgical treatment for primary hyperparathyroidism between January 1, 1990, and June 30, 2024, were reviewed and analyzed in three time periods. Patient symptoms, laboratory findings, imaging methods, surgical techniques, and outcomes were evaluated. The true positive rates, sensitivity, and specificity of imaging methods were calculated. Postoperative recurrence or persistent hyperparathyroidism rates were recorded. RESULTS A total of 663 patients were identified. Serum calcium levels in the first period were significantly higher compared to the second and third periods, aslo serum parathyroid hormone levels were significantly lower in each subsequent period. The use of ultrasonography, sestamibi scintigraphy, and their combination increased significantly over time. Sensitivity and specificity were 83% and 91% for ultrasonography, and 88% and 92% for sestamibi scintigraphy, respectively. When these methods identified a single focus in concordance, the true positive imaging rate was observed to be 94%. The rate of focused surgery increased from 26% in the first period to 56% in the second period and 83% in the 16 third period. The recurrence or persistent hyperparathyroidism rates were similar between patients undergoing bilateral neck exploration and those undergoing focused surgery. CONCLUSION Over the past thirty years in our clinic, the use of advanced imaging techniques has increased significantly, accompanied by a parallel rise in the rates of focused surgery. Notably, the concordance of ultrasonography and sestamibi scintigraphy in identifying a single focus proved to be an important finding. The recurrence or persistent disease rates in patients undergoing focused surgery and bilateral neck exploration were similar and consistent with the literature.