Polarized political conversations in social networks: Empirical evidence from Turkey
Sosyal ağlarda kutuplaşmış siyasi sohbetler: Türkiye'den ampirik kanıt
  1. Tez No: 933959
  2. Yazar: ONUR TUNCAY BAL
  3. Danışmanlar: DR. KEMAL KIVANÇ AKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: National Research University Higher School of Economics
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Türk Twitter Ağında siyasi kutuplaşmanın ve ağ yapısı özelliklerinin konunun bağlamına göre nasıl değiştiğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bunu başarmak için altı ay boyunca popüler hashtag'leri karşılaştırıyoruz ve yapılar ve homofili açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olup olmadığını test ediyoruz. Ayrıca bu araştırma, yapısal özellikleri ve çeşitliliği tahmin etmek için olası makine öğrenimi yöntemlerine ilişkin tartışmayı da detaylandırıyor.
Özet (Çeviri)
This work aims to uncover how political polarization and network structure properties change regarding the context of the topic in the Turkish Twitter Network. To achieve this, we compare popular hashtags over six months and test if statistically significant differences exist in structures and homophily. Furthermore, this research also elaborates on the debate on the possible machine learning methods to predict structural properties and assortativity.