Performance analysis of machine learning for predicting ionic liquid toxicity
İyonik sivi toksisitesinin tahmini için makine öğreniminin performans analizi
  1. Tez No: 933960
  2. Yazar: SAFA SADAGHIYANFAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN İŞLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İyonik sıvılar (IL'ler), benzersiz fizikokimyasal özellikleriyle, yeşil kimya, enerji depolama ve ilaç endüstrisi gibi çeşitli alanlarda umut verici uygulamalar sunmaktadır. Ancak, çevresel ve biyolojik toksisiteleri konusundaki endişeler, güvenli ve sürdürülebilir kullanımlarını sağlamak için doğru tahmin modellerine duyulan ihtiyacı artırmaktadır. Bu tez, iyonik sıvı toksisitesi tahmini için meta-ensemble çerçeveler, ChemBERTa'dan türetilen gömülemeler ve Grafik Dikkat Ağları (GAT) gibi makine öğrenimi ve derin öğrenim metodolojilerindeki yenilikleri bir araya getiren kapsamlı bir yaklaşım sunmaktadır. Bu yöntemler, geleneksel QSAR modelleri ve klasik makine öğrenimi tekniklerinin sınırlamalarını ele alarak, moleküler tanımlayıcılar, parmak izleri ve grafik tabanlı özellikleri entegre ederek karmaşık yapı-toksisite ilişkilerini eşi görülmemiş bir doğrulukla yakalamaktadır. Önerilen çerçeveler, dayanıklılıklarını ve genellenebilirliklerini kanıtlayan son teknoloji performans metriklerine ulaşmıştır. Ayrıca, dikkat mekanizmaları ve özellik ablation çalışmaları, toksisiteyi etkileyen moleküler faktörleri açıklayarak tahmin modellerinin yorumlanabilirliğini artırmaktadır. Bu çalışma, yalnızca iyonik sıvı toksisitesi tahmini için yenilikçi hesaplama araçları sunmakla kalmayıp, aynı zamanda daha güvenli ve sürdürülebilir kimyasallar tasarlama hedefine de katkıda bulunarak, yeşil kimya prensipleriyle uyum sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ionic liquids (ILs), with their unique physicochemical properties, offer promising applications across diverse fields such as green chemistry, energy storage, and pharmaceuticals. However, concerns about their environmental and biological toxicity necessitate accurate predictive models to ensure their safe and sustainable use. This thesis introduces a comprehensive approach to IL toxicity prediction, leveraging advancements in machine learning and deep learning methodologies. By employing a combination of meta-ensemble frameworks, ChemBERTa-derived embeddings, and Graph Attention Networks (GATs), the research captures intricate structure-toxicity relationships with unprecedented accuracy. These methods integrate molecular descriptors, fingerprints, and graph-based features to address the limitations of traditional QSAR models and classical machine learning techniques. The proposed frameworks achieve state-of-the-art performance metrics, demonstrating their robustness and generalizability. Additionally, attention mechanisms and feature ablation studies elucidate the molecular factors influencing toxicity, advancing the interpretability of predictive models. This work not only establishes novel computational tools for IL toxicity prediction but also contributes to the broader goal of designing safer, more sustainable chemicals, aligning with the principles of green chemistry.