Adölesan idiopatik skolyozlu çocuklarda beden algısı ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors related to body perception in children with adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 933971
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı, adölesan idiopatik skolyozlu (AİS) bireylerde Cobb açısı, gövde rotasyon açısı, yaşam kalitesi, beden memnuniyetsizliği ve postüral değişikliklerin beden algısını yordama düzeylerini belirlemektir. İkincil amaç ise AİS'li bireylerde beden algısı, yaşam kalitesi, deformite memnuniyetsizliği ve postüral değişikliklerin Cobb açısına göre karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 51 AİS'li birey dahil edildi. Beden algısı Walter Reed Görsel Değerlendirme Skalası (WRGDS) ile, skolyozun açısal şiddeti radyografiden Cobb yöntemi ile, gövde rotasyon açısı skolyometre ile, beden memnuniyetsizliği Skolyoza İlişkin Beden İmgesi Ölçeği (SİBİÖ) ile, yaşam kalitesi Scoliosis Research Society-22 (SRS-22) ile ve postüral değişiklikler New York Postür Derecelendirme Ölçeği (NYPDÖ) ile değerlendirildi. Beden algısının özgül yordayıcılarını belirlemek amacıyla aşamalı çoklu regresyon analizi yapıldı. Ayrıca, katılımcılar Cobb açısına göre üç gruba ayrılarak (Grup 1: ≤20°, Grup 2: 21-35°, Grup 3: 36-55°), beden algısı, yaşam kalitesi, beden memnuniyetsizliği ve postüral değişiklikler Tek Yönlü ANOVA ile karşılaştırıldı.Regresyon analizi sonucunda, SİBİÖ skoru (β=0,451, p=0,001) ve NYPDÖ skoru (β=-0,289, p=0,04), WRGDS skorunun özgül yordayıcıları olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The primary aim was to determine the predictive levels of Cobb angle, angle of trunk rotation, quality of life, deformity dissatisfaction, and postural changes on body perception in individuals with adolescent idiopathic scoliosis (AIS). The secondary aim was to compare body perception, quality of life, body dissatisfaction, and postural changes based on Cobb angle classification. Fifty-one individuals with AIS were included. Body perception was assessed using the Walter Reed Visual Assessment Scale (WRVAS), angular severity of scoliosis by the Cobb method on radiographs, angle of trunk rotation by a scoliometer, body dissatisfaction using the Body Image Disturbance Questionnaire-Scoliosis (BIDQ-S), quality of life with the Scoliosis Research Society-22 (SRS-22), and postural changes using the New York Posture Rating Scale (NYPRS). Stepwise multiple regression analysis identified unique predictors of body perception. Participants were grouped by Cobb angle (Group 1: ≤20°, Group 2: 21–35°, Group 3: 36–55°) for comparison using one-way ANOVA.Regression analysis revealed BIDQ-S (β=0.451, p=0.001) and NYPRS (β=-0.289, p=0.04) as unique predictors of WRVAS scores.