X band uygulamaları için frekans seçici yüzey tasarımı
Esi̇gn of frequency selecti̇ve surfaces for x-band applications
  1. Tez No: 933979
  2. Yazar: CANER KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ BELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, frekans seçici yüzeylerin (FSY) birim hücre dizilerinin ve frekans değişimlerinin FSY'nin çalışma prensipleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Frekans seçici yüzeyler, belirli frekans aralıklarında elektromanyetik dalgaların geçişine veya yansımasına izin vererek bant geçiren veya bant durduran filtreler gibi davranabilen yapılar olarak öne çıkmaktadır. Tez kapsamında, FSY yapılarının farklı birim hücre dizilimleri ve geometrik parametreleri üzerinde durulmuş, bu parametrelerin FSY'nin performansı üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışmada yöntem olarak CST Studio yazılımı kullanılmış ve sayısal modelleme ile simülasyon teknikleri uygulanmıştır. Gerçekleştirilen simülasyonlar sayesinde FSY'lerin frekans tepkileri ve farklı açılardan gelen elektromanyetik dalgalara karşı gösterdikleri davranışlar detaylı bir şekilde ortaya konmuştur. Bant geçiren ve bant durduran yapıların performans analizleri yapılmış, bu yapıların elektromanyetik spektrum üzerinde nasıl kontrol sağladıkları gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, FSY'lerin savunma sanayi sistemlerinde (radar, uydu haberleşme, elektromanyetik sinyal gizleme vb.) ve sivil uygulamalarda (kablosuz iletişim sistemleri, akıllı bina tasarımları vb.) etkin bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. Özellikle askeri uygulamalarda sinyal gizleme ve yönlendirme gibi kritik görevlerde FSY'lerin önemli katkılar sağlayabileceği belirlenmiştir. Bu çalışma, frekans seçici yüzeylerin performanslarının iyileştirilmesine ve farklı uygulama alanlarına yönelik optimize edilmiş tasarımların geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, ileride gerçekleştirilecek çalışmalar için bir referans kaynağı olma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of unit cell arrays and frequency variations on the operating principles of Frequency Selective Surfaces (FSS). Frequency Selective Surfaces are structures that act as band-pass or band-stop filters by allowing or blocking electromagnetic waves at specific frequency ranges. Within the scope of this thesis, different unit cell arrangements and geometric parameters of FSS structures were analyzed in detail, and their impact on performance was thoroughly examined. CST Studio software was utilized as the primary method, and numerical modeling and simulation techniques were applied. Through the simulations, the frequency responses of FSS structures and their behavior against electromagnetic waves incident at various angles were systematically revealed. Performance analyses of band-pass and band-stop structures were conducted, and their ability to control the electromagnetic spectrum was observed. The findings demonstrate that FSS structures can be effectively employed in defense industry systems (e.g., radar, satellite communication, electromagnetic signal shielding) and civilian applications (e.g., wireless communication systems, smart building designs). Particularly in military applications, FSS structures can significantly contribute to critical tasks such as signal shielding and direction control. This study aims to contribute to improving the performance of Frequency Selective Surfaces and developing optimized designs for various application areas. Additionally, it serves as a reference source for future research in this field.