Analysis and design of conformal frequency selective surfaces
Konformal frekans seçici yüzeylerin analiz ve tasarımı
  1. Tez No: 385132
  2. Yazar: AKIN DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Konformal frekans seçici yüzey (FSY) yapıları için etkin bir analiz ve tasarım yaklaşımı geliştirilmiştir.Tasarım yöntemi hem düzlemsel hem de eğimli FSY elemanlarının analizini içermektedir. İlk aşamada konformal FSY modellerinin düzlemsel birim hücre analizleri dik ve farklı açılarda yayın geldiği durumlar için gerçekleştirilmektedir. Düzlemsel modellerin konformal yüzeylerde uygulanabilirliğini kanıtlamak için yarı-sonlu analiz yöntemi kullanılmıştır. Temel olarak bu yöntem tek yönde periyodik, bükümlü, yarım silindir şeklindeki FSY yapısının periyodiklik, konformal eleman ve sonlu model koşullarının etkilerini içerecek şekilde çözümünü ifade etmektedir. Kullanılan model kavisli olduğu yönde sonlu, boylamsal yönde ise sonsuz uzunluktadır. Yarı-sonlu model analizi, konformal FSY yapılarının geçirgenlik ve yansıma performanslarının tespit edilebileceği güçlü bir çözüm aracıdır. Konformal FSY uygulamaları için bildirilen tasarım yöntemi ile Ku-bantta çalışan dar bantlı FSY radom ile X-bant (8.2-12.4 GHz) frekanslarının tamamını kapsayan geniş bantlı bant-geçiren bir FSY yapısı tasarlanmıştır. FSY performansları hem düzlemsel tek eleman birim hücre çözümüyle hem de yarı-sonlu analiz yöntemi ile düzlemsel ve eğimli modeller için doğrulanmıştır. Dar bantlı FSY modelinin düzlemsel prototiplerinin üretimi ve ölçümleri alt yapı koşullarının el verdiği ölçüde gerçekleştirilmiştir. Benzetim sonucu beklenen filtreleme performansı ile ölçümler arasındaki uyumsuzlukların sebepleri incelenmiş ve açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
An efficient analysis and design approach for conformal frequency selective surface (FSS) structures is developed. The design methodology involves the analysis of both the planar and curved FSS structures. First, planar unit cell analysis of conformal FSS models are accomplished for normal and oblique incidence cases. To prove conformal applicability of planar designs, a semi-finite analysis method is utilized. This method is based on solution of a singly periodic curved FSS structure of semi-cylinder shape possessing periodicity, curved element arrangement and finite model conditions together. The model is finite in curved direction and infinite along the axis of the cylinder. Semi-finite model analysis is a powerful solution tool to determine both transmission and reflection responses of conformal FSS structures. With the introduced design methodology for conformal FSS implementations, a narrow band FSS radome operating in Ku-band and a wide band FSS model serving as a band-pass spatial filter for X-band (8.2-12.4 GHz) signals are designed. FSS performances are verified with both planar single element unit cell solutions and semi-finite analyses of curved and planar structures. Planar prototypes of narrowband FSS model are fabricated and measured. Reasons for discrepancies between simulated and measured filtering characteristics are investigated and explained.