Salâh Birsel'in denemeciliği
Salâh Birsel's essay writing
  1. Tez No: 933978
  2. Yazar: ESRA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, Türk edebiyatında deneme yazarı olarak önemli bir yer edinmiş olan Salâh Birsel'in, deneme türündeki tüm eserleri incelenmiş; sanatçı, denemeci kimliğiyle ele alınmıştır. Çalışmada denemelerin içerik özelliklerine de temas edilmekle birlikte, temel olarak biçimsel özellikleri üzerinde durulmuştur. Çalışma, beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın konusu, amacı ve önemi anlatılmış olup; edebî tür olarak denemenin tanımsal çerçevesi verilmiş, türün diğer edebî türlerle ilişkisine temas edilmiş; Salâh Birsel'in hayatına ilişkin bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, metnin kuramsal çerçevesi çizilmiş; üçüncü bölümde, çalışmanın yöntemi izah edilmiştir. Dördüncü bölümde, denemecinin dili kullanımı ve metinlerini şekillendiren anlatım unsurları esas alınarak, örnekler üzerinden denemelerin biçimsel özellikleri çıkarılmış; denemeler, konuları bakımından sınıflandırılarak içerik özellikleri incelenmiştir. Bu çerçevede incelenen denemeler üzerinden, sanatçının denemeci kimliğine ilişkin çıkarımlarda bulunulmuştur. v Beşinci bölümde, çalışma boyunca ele alınan konular değerlendirilmiş ve ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines all the essay works of Salâh Birsel, who holds a significant place as an essayist in Turkish literature, focusing on his artistic and essayistic identity. In the study, while the content characteristics of the essays are also addressed, the primary focus is placed on their formal features. The study consists of five main chapters. In the first chapter, the subject, aim, and significance of the study are explained. The definitional framework of the essay as a literary genre is provided, its relationship with other literary forms is discussed, and information about Salâh Birsel's life is presented. In the second chapter, the theoretical framework of the text is outlined, and in the third chapter, the methodology of the study is explained. In the fourth chapter, the stylistic features of the essays are identified based on the essayist's use of language and narrative elements, with examples provided. The essays are classified according to their subjects, and their content characteristics are analyzed. Inferences were made regarding the artist's identity as an essayist through the essays examined within this framework. vii The fifth chapter evaluates the topics discussed throughout the study and presents the conclusions reached.