Baş boyun kanserli hastalarda cerrahi sonrası yaşam kalitesi ve semptomların değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life and symptoms after surgery in patients with head and neck cancer
  1. Tez No: 933995
  2. Yazar: FEYZA NUR PATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKLİME SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Giriş: Baş boyun kanserli (BBK) hastalar, cerrahi tedavi sonrası birçok semptom yaşamakta ve yaşam kaliteleri etkilenmektedir. Amaç: Araştırmanın amacı, BBK'li hastaların cerrahi sonrası yaşam kalitesi ve semptomlarını değerlendirmektir. Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı, kesitsel olup ve etik kurul tarafından onaylandı. Örnekleme dahil etme kriterlerine uyan, bilgilendirilmiş onamları alınan BBK'li hastalar alındı. Örneklem büyüklüğü G*power 3.1.9.1 programı ile n:80 olarak hesaplandı. Veriler, İstanbul'da bir şehir Hastanesi'nin Kulak Burun Boğaz kliniği/polikliniğinde, telefonla/yüz yüze toplandı. Verilerin toplanmasında, Bilgi Formu ve izin alınarak EORTC QLQ-C30v3 ve QLQ-H&N43 kullanıldı. Veriler 0-100 puana dönüştürülerek SPSS/ 27v. IBM ile analiz edildi. Bulgular: BBK'li hastaların yaş ortalaması 62,7±10,8; %77,5'i erkek ve %71,3'ü sigara kullanan; %60 larenks, %28,7'si (n:48) oral kavite kanseri (n:23); %56,3 (n:45)'ne cerrahi tedavi uygulandı. Hastaların QLQ-C30v3 puan ortalamaları genel sağlık/QoL 40,5±20,7; fonksiyonel skala 68,9±24,6 ve78,6±22,9 arasında; semptomlardan 73,1±24,6 ile yorgunluk en düşük ve 98,1±7,0 ile bulantı kusma en yüksektir. Hastaların QLQ-H&N43 semptomlarında en düşük 11,3±16,1 duyular ve en yüksek 34,8±28,2 anksiyetedir. Hastaların 36-65 yaş grubunda bilişsel; kadınlarda rol; larenks kanseri olanlarda fiziksel; BKİ
Özet (Çeviri)
Introduction: Patients with head and neck cancer (HNC) experience many symptoms after surgical treatment and their quality of life is affected. Objective: The aim of the study is to evaluate the quality of life and symptoms of HNC patients after surgery. Method: This study is descriptive, cross-sectional and approved by the ethics committee. HNC patients who met the inclusion criteria and gave informed consent were included in the sample. The sample size was calculated as n:80 with G*power 3.1.9.1 program. Data were collected by phone/face-to-face in the Ear, Nose and Throat clinic/polyclinic of a city hospital in Istanbul. In data collection, the Information Form, EORTC QLQ-C30v3 and QLQ-H&N43 were used. Data were converted to 0-100 points and analyzed with SPSS/ 27v. IBM. Results: The mean age of HNC patients was 62.7±10.8; 77.5% were male and 71.3% were smokers; 60% had laryngeal, 28.7% (n:48) had oral cavity cancer (n:23); 56.3% (n:45) underwent surgical treatment. The patients' mean QLQ-C30v3 scores were 40.5±20.7 for general health/QoL; functional scale was between 68.9±24.6 and 78.6±22.9; fatigue was the lowest with 73.1±24.6 and nausea and vomiting was the highest with 98.1±7.0. Among the patients' QLQ-H&N43 symptoms, the lowest was sensations with 11.3±16.1 and the highest was anxiety with 34.8±28.2. In the 36-65 age group of patients, cognitive; role in women; physical in those with laryngeal cancer; BMI