Metakaolinin geçirimli betonda dayanım ve durabilite özelliklerıne etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of metakaolin on the strength and durability properties of permeable concrete
  1. Tez No: 934078
  2. Yazar: ŞEYDA NUR ÇENESİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Metakaolin çimentoya göre daha çevreci bir malzeme olduğundan çevre dostu beton üretiminde metakaolinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Literatür incelendiğinde geçirimli betonda metakaolin kullanımı hakkında çok az çalışmaya rastlanılmıştır. Yapılan çalışma ile araştırmacılara bir sonraki çalışmalarında ışık tutmak hedeflenmektedir. Bu çalışmada metakaolin ile çimento ağırlıkça %0, %5, %10, %20, %25, %30 oranlarında ikame edilerek metakaolinin geçirimli betonun dayanım ve durabilete özelliklerine etkisini geniş kapsamda ele alınmıştır. Hazırlanan her seriden belirli sayıda numune standartlara uygun bir şekilde alınarak 28 gün boyunca kür havuzunda bekletilmiştir. 28 gün sonunda basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, birim hacim ağırlık, boşluk oranı, aşınma dayanımı, infiltrasyon testi yapılıp bulunan parametreler ile metakaolinin geçirimli betonda ne gibi etkilerinin olduğunu araştırmacılara sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Metakaolin is a more environmentally friendly material compared to cement; therefore, its importance in the production of eco-friendly concrete is increasing day by day. A review of the literature reveals that there are very few studies on the use of metakaolin in pervious concrete. This study aims to shed light on future research by providing valuable insights for researchers. In this study, metakaolin was used to partially replace cement at rates of 0%, 5%, 10%, 20%, 25%, and 30% by weight, and its effects on the strength and durability properties of pervious concrete were comprehensively examined. A certain number of samples from each series were prepared according to standards and cured in a water pool for 28 days. At the end of 28 days, tests were conducted to determine compressive strength, splitting tensile strength, unit weight, void ratio, abrasion resistance, and infiltration rate. The findings were then presented to researchers to assess the effects of metakaolin on pervious concrete.