Ayrık tipte bir popülasyon modelinin kararlılık analizi
Stability analysis of a discrete type population model
- Tez No: 934080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SURE KÖME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışması 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu ile ilgili yapılan literatür taraması sunulmuş olup tez çalışması içerisinde faydalanılacak olan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde, öncelikle literatürde var olan Lotka-Volterra tipi modele sığınak etkisi ve avcı popülasyonunun tür içi rekabet parametresi eklenerek sürekli zamanlı bir popülasyon modeli elde edilmiştir. Daha sonra standart olmayan ayrıklaştırma yöntemi kullanılarak model ayrık zamanlı hale dönüştürülmüştür. Son olarak ise ayrık zamanlı bu sistemin denge noktaları bulunarak kararlılık analizleri yapılmıştır. Üçüncü bölüm olan“Nümerik Çalışmalar”kapsamında, teorik bulguları destekleyen sayısal simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Bu simülasyonlar, sığınak etkisinin ve avcı popülasyonundaki tür içi rekabetin farklı senaryolar altında popülasyon dinamiklerini nasıl etkilediğini görsel olarak ortaya koymuştur. Dördüncü bölüm ise tezde yapılan bu çalışmalardan elde edilen veriler sunulmuş olan“Tartışma, Sonuç ve Öneriler”bölümünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of 4 sections. In the first chapter, the literature review on the thesis topic is presented and the basic definitions and theorems that will be used in the thesis study are given. In the second chapter, a continuous-time population model is derived by adding a refuge effect and an intra-species competition parameter for the predator population to the existing Lotka-Volterra type model in the literature. Then, the model is converted to discrete time by using the non-standard discretization method. Finally, the equilibrium points of this discrete-time system are determined, and stability analyses are conducted. The third chapter, titled“Numerical Studies,”involves numerical simulations that support the theoretical findings. These simulations visually demonstrate how the refuge effect and intra-species competition in the predator population influence population dynamics under different scenarios. The fourth chapter consists of the“Discussion, Conclusion and Suggestions”section, where the data obtained from these studies conducted in the thesis are presented.