Gaitada gizli kan pozitif olan hastaların demir durumlarına göre kolonoskopik ve patolojik bulgularının incelenmesi
Evaluation of colonoscopic and pathological findings according to iron status in patients with positive fecal occult blood test
  1. Tez No: 934115
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. FEYZİ BOSTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızda gaitada gizli kan testi pozitif çıkan ancak daha önce bu duruma neden olabilecek bir hastalık tanısı almamış bireylerin demir durumlarına göre kolonoskopi ve biyopsi sonuçları incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Fekal immünokimyasal test yöntemiyle gaitada gizli kan testi pozitif saptanmış 1817 hasta dosyası taranmıştır. Hastaların demografik bilgileri, hemoglobin, ferritin değerleri, kolonoskopi bulguları ve kolondan alınan biyopsi bulguları kaydedildi. Demir durumlarına göre hastalar 3 gruba ayrıldı: 1. Demir durumu normal olanlar (erkekte hemoglobin>13 g/dL, kadında hemoglobin>12 g/dL, ferritin>15 µg/L) 2. Demir eksikliği durumu olanlar (erkekte hemoglobin>13 g/dL, kadında hemoglobin>12 g/dL, ferritin
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, colonoscopy and biopsy results were examined based on the iron status of individuals who tested positive for the fecal occult blood test but had not previously been diagnosed with a disease that could explain this condition. Materials and Methods: A total of 1817 patient records with a positive fecal occult blood test detected by the fecal immunochemical test method were reviewed. The demographic information, hemoglobin and ferritin levels, colonoscopy findings, and biopsy results from the colon of the patients were recorded. Patients were classified into three groups based on their iron status: 1. Those with normal iron status (hemoglobin >13 g/dL in males, >12 g/dL in females, ferritin >15 µg/L) 2. Those with iron deficiency (hemoglobin >13 g/dL in males, >12 g/dL in females, ferritin