Tersanelerde alt işveren seçimi ve etkinlik ölçümü
Subcontractor selection and efficiency measurement in shipyards
  1. Tez No: 934116
  2. Yazar: ŞÜKRÜ SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tersaneler, gemi yapımı, bakımı ve onarımı gibi faaliyetlerin gerçekleştirildiği bulundukları ülkelerde stratejik öneme sahip endüstriyel işletmelerdir. Bu işletmeler, genellikle büyük ölçekli projeler üzerinde çalıştıkları için iş gücü ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla alt işverenlerden (taşeronlardan) hizmet alırlar. Alt işverenin seçiminde değerlendirme kriterlerinin doğru olarak belirlenmesi ve doğru alt işverenin seçimi tersaneler için büyük öneme sahiptir. Yapılan çalışmamızın ilk bölümünde daha önce yapılmış olan çalışmalardan da faydalanılarak alt işveren seçimi için ana ve alt kritereler oluşturulmuştur. Bu kriterlerden faydalanılarak hazırlanan anket formlarının Yalova Altınova bölgesindeki tersanelerde çalışan uzmanlar tarafından değerlendirilmesi sağlanmıştır. Değerlendirme sonucu elde edilen veriler“Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci Tabanlı Yaklaşım”kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda alt işveren seçiminde kriterlerin önem dereceleri belirlenmiştir. Son olarak elde edilen kriter önem derecelerinden faydalanılarak TOPSİS yöntemi kullanılarak bölgede faaliyet gösteren bir tersaneye ait alt işveren seçimine ilişkin uygulama yapılmış ve tersane için hangi alt işverenin uygun olacağı belirlenmiştir. Çalışmamızın ikinci kısmında ise veri zarflama analizi yöntemi ile Türkiye'de bulunan tersanelere ait son yedi yılın istatistiki verilerinden faydalanılarak tersanelerin yıllara göre etkinlik değişimleri ölçülmeye çalışılmıştır. Analiz sonucunda 2023 yılının en etkin yıl olduğu, 2020 yılının ise etkinliğin en düşük gözlemlendiği yıl olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shipyards are industrial enterprises of strategic importance in the countries where they operate, engaging in activities such as shipbuilding, maintenance, and repair. Due to the large-scale nature of their projects, shipyards frequently rely on subcontractors to meet their labor demands. The accurate determination of evaluation criteria and the selection of the right subcontractor are crucial for shipyards. In the first part of this study, main and sub-criteria for subcontractor selection were established, benefiting from previous studies on the subject. Questionnaire forms based on these criteria were evaluated by experts working in shipyards located in the Altınova region of Yalova. The data obtained from these evaluations were analyzed using the“Fuzzy Analytical Hierarchy Process (AHP)-Based Approach.”The analysis determined the importance weights of the criteria for subcontractor selection. Subsequently, the TOPSIS method was employed to apply these criteria to the subcontractor selection process for a specific shipyard in the region, ultimately identifying the most suitable subcontractor for the shipyard. In the second part of the study, the Data Envelopment Analysis (DEA) method was utilized to measure the efficiency changes of Turkish shipyards over the past seven years using statistical data. The analysis revealed that 2023 was the most efficient year, while 2020 recorded the lowest efficiency levels. This research provides a systematic approach to subcontractor selection, a critical strategic decision for shipyards, and offers insights into the efficiency dynamics of the industry, enabling shipyards to enhance their operational performance.