Tecvid konularının zaman içerisindeki değişimi ve bunların günümüze etkisi (er-Ri´âye ve Cühdü'l-mukîll isimli eserlerin özelinde)
The change in tajweed topics over time and their effect on the present (In the context of the works al-Ri´âyah and Juhd al-Muqill)
  1. Tez No: 934118
  2. Yazar: MERYEM AKÇADIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kur'an-ı Kerim eğitimi her devirde ehemmiyetli bir husus olarak kabul edilmiştir. Hz. Peygamber'in (s.a.v.) hayatta olduğu dönemde başlayan bu eğitim, bugüne kadar çeşitli usul ve eserler çerçevesinde şekillenmiştir. Kur'an eğitiminin mihenk taşlarından olan tecvid ilmi hakkında da hatırı sayılır miktarda eser bulunmaktadır. Var olan bu eserlerin içerisinde kimi zaman, farklı kabullerin ve bilimsel gelişmeler doğrultusunda -fonetik ve anatomi bilimi başta olmak üzere- ortaya çıkan yeni bilgiler ışığında, tecvid eğitim metotlarında farklı uygulama yöntemlerinin ortaya çıktığı görülmektedir. Türkiye'de var olan tecvid eğitimi ise geçmiş dönemlere nazaran daha muhtasar bir hale gelmiştir. Süregelen bu değişikliğin kaynağının araştırılması için tecvid ilminde önemli yer tutan Mekkî b. Ebî Tâlib'in kaleme aldığı“er-Ri´âye”isimli eser ile Saçaklızâde Mehmed Mar´aşî'nin yazdığı“Cühdü'l-mukıll”adlı eserinin mukayeseli incelemesi yapılarak, hâlihazırda tecvid eğitimine ve tecvid ile alakalı oluşturulan eserlere olan etkileri incelenmiştir. Zira bu eğitim hakkında var olan temel bilgilerin bilinmesi, şu an Türkiye'de uygulanmakta olan tecvid eğitiminin teşekkül sürecini anlamak için büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Quran education has been considered an important issue in every era. This education, which began during the lifetime of the Prophet Mohammed(pbuh), has been shaped within the framework of various methods and studies until today. There are significant number of studies within the science of 'Tajweed', which is one of the cornerstones of Quran education. In these studies, it is sometimes seen that different application methods have emerged by the contribution of different approaches and scientific developments. Tajweed education in Türkiye has become more concise compared to previous periods, especially during the transition period to the new Republic. In order to investigate the reasons behind this change, a comparative study was conducted between the literatures called“al-Ri'ayah”written by Mekki b. Ebi Talib, who has an important role in the science of tajweed, and the another one called“Cühdü'l-mukıll”written by Saçaklızâde Mehmed Mar'aşî from the last period of Ottoman Empire, together with their effects on today's tajweed education and on the literature related to tajweed. Because knowing the basic information about this education is highly important in order to understand the formation process of tajweed education that currently exists in our country.